Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

Од:

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската православна црква.

dobivaj vesti na viber

Решивме да му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната разделба и ја врати Македонската православна црква – Охридска архиепископија во евхаристиско и канонско општење со Српската православна црква“, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Московската патријаршија по седницата на Синодот.

На почетокот на седницата на Светиот синод, патријархот Московски и на цела Русија Кирил го поздрави повторното обединување на МПЦ-ОА со СПЦ, оценувајќи го како „важен историски настан“.

„Ќе ве информирам за еден ваков добар и важен историски настан – обновувањето на комуникацијата меѓу Српската патријаршија и Охридската архиепископија“, рече патријархот Кирил.

Патријархот спомна дека се работи за долга поделба, која „конечно оздравела“.

Српскиот патријарх Порфириј во вторникот на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје по повод празникот Свети Кирил и Методиј соопшти дека Светата Тајна на СПЦ одлучила да ја одобри, благослови и признае автокефалноста на МПЦ-ОА.

Тој додаде дека ќе бидат информирани и повикани сите помесни цркви да го прифатат статусот на автокефалност на МПЦ-ОА.

Би можело да ве интересира

Абазовиќ: Со потпишувањето на Темелниот договор се врти нов лист, градиме општество на еднаквост

А1он

Седница на црногорската Влада за Основниот договор со СПЦ, неизвесно дали ќе се гласа по документот

Ана Ололовска

Судбината на Основниот договор на Црна Гора со СПЦ и натаму неизвесна

Во Подгорица се одржа нов протест против најавениот Темелен договор за уредување на односите со СПЦ

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ

А1он

РПЦ: Санкциите за патријархот Кирил се „апсурдни“ и „бесмислени“

А1он