patrijarh kiril

Свет

Швајцарски медиуми тврдат рускиот патријарх Кирил во 70-тите години работел за КГБ

А1он
Рускиот православен патријарх Кирил, близок поддржувач на претседателот Владимир Путин, работел за советското разузнавање додека живеел во Швајцарија во 70-тите години од минатиот век, објавија
Свет

Патријархот Кирил: Секоја желба да се уништи Русија ќе значи крај на светот

А1он
Патријархот московски и на цела Русија, Кирил Први го повика локалното свештенство „да и помогне повеќе на руската армија која се бори во Украина од
Свет

Патријарх Кирил: Секој обид да се уништи Русија ќе значи крај на светот

А1он
Лидерот на Руската православна црква предупреди дека секој обид за уништување на Русија ќе значи крај на светот. „Денес има големи закани за светот, за
Свет

Патријарх Кирил: Господ го постави Путин на власт

А1он
Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил денеска честитајќи му роденден на претседателот Владимир Путин истакна дека неговото владеење со Русија било наложено од Бога.
Свет

Поглаварот на Руската православна црква Кирил заразен со Ковид-19, има тешки симптоми

А1он
Московскиот патријарх Кирил, поглавар на Руската православна црква, се заразил со Ковид-19, објави црковната медиумска служба. Црквата објави дека 75-годишниот патријарх Кирил ги откажал сите
Свет

Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

А1он
Папата Франциск денеска во Астана истакна дека Бог не ја насочува религијата кон војна, а медиуми пишуваат оти станува збор за имплицитна критика до рускиот
Свет

РПЦ: Санкциите за патријархот Кирил се „апсурдни“ и „бесмислени“

А1он
Руската православна црква (РПЦ) британските санкции воведени за патријархот на РПЦ Кирил ги оцени како „апсурдни“ и „бесмислени“. – Обидите да се заплаши патријархот на
Македонија

Руска црква: Го поздравуваме помирувањето меѓу македонската и српската црква

А1он
Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската православна црква. Решивме да му
Свет

Папата Франциск разговараше со рускиот патријарх Кирил за војната во Украина

А1он
Поглабварот на Римокатоличката црква папата Фарнциск денеска разговараше со патријархот на Руската православна црква Кирил, з авојната во Украиан, пренесоа британските медиуми. Лондонски „Гардијан“ пренесува
Свет

Рускиот патријарх Кирил разговараше со архиепископот од Кентербери за кризата во Украина

А1он
Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, денеска разговарал за конфликтот во Украина со англиканскиот надбискуп од Кентербери, Џастин Велби, се вели во соопштението на