porfirij

Регион

Косовската полиција на поглаварот на СПЦ не му дозволи влез во Косово

А1он
Косовската полиција на граничниот премин Мердаре денеска околу 14.30 часот не дозволи автомобилот со српскиот патријарх Порфириј да влезе во Косово. Патријархот останал неколку минути
Регион

Патријархот на СПЦ Порфириј устоличен во Пеќката патријаршија

А1он
На црковниот празник Покров на Пресвета Богородица, патријархот на СПЦ Порфириј денска беше устоличен на тронот на пеќките архиепископи и српските патријарси во Пеќката патријаршија,