internet

Македонија

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он
Од Државниот завод за статистика велат дека техничките проблеми кои се јавиле во текот на денешниот ден од пописот, всушност не се должат на интернет
Економија

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

А1он
Добивката и приходите на кинескиот сопственик ТикТок се дуплираа во 2020 година, потврдувајќи ја популарноста на апликацијата во пандемијата на коронавирусот. Вкупните приходи на Bytedance
Свет

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

А1он
Сајтови на неколку светски медиуми, како што се Њујорк Тајмс, Би-Би-Си, Монд, Гардијан, платформата Редит, како и веб-страницата на британската влада, утрово накусо беа недостапни.
Македонија

Над 97 проценти од граѓаните на социјалните медиуми пристапуваат од мобилен

А1он
Граѓаните на интернет најчесто пристапуваат преку своите мобилни телефони, а најпосетувани страници се Гугл и ЈуТјуб. Околу 57,6 проценти од населението во Северна Македонија или
Магазин

Тиндер со нова опција за проверка заради сексуални напасници

А1он
Платформата за познанства и љубовни состаноци, Тиндер наскоро ќе воведе можност за дополнително проверување на луѓето со кои се допишувате на оваа апликација. Како што
Магазин

Стриминг платформите во 2020 година имале 1,1 милијарда корисници, приходите над 68 милијарди долари

А1он
Во 2020 година, корисниците кои користеа услуги за стриминг преку интернет го надминаа рекордното ниво од 1,1 милијарда. Ова е зголемување од 26 отсто во
Магазин

Википедија – диносаурусот на некомерцијалниот интернет, одбележува 20-годишнина

А1он
Википедија, еден од последните „диносауруси“ на слободарското интернет-истражување и изразување, слави 20 години постоење, со неколку предизвици што мора да ги надмине. Седмата најпосетувана страница
Економија

Компанијата VIVACOM на United Group меѓу најбрзо растечките провајдери на сателитски услуги за деловни корисници во светот

А1он
Водечката бугарска телекомуникациска компанија, VIVACOM, која работи во рамките на United Grоup, е рангирана меѓу првите пет најбрзо растечки провајдери на сателитски услуги за деловни
Македонија

Пристап на интернет имаат 79,9 отсто од домаќинствата во државава

А1он
Во првото тримесечје од годинава, 79,9 проценти од домаќинствата имале пристап на интернет од дома. Учеството на домаќинствата со широкопојасен интернет според типот на населеното