rusi

Свет

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он
Руските војници ги ослободија Отрадовка и Веселаја Долина, соопшти штабот на ДНР. „Од 7 октомври 2022 година, на територијата на Доњецката Народна Република, група војници
Свет

Русите бегаат во Белорусија: Оставивме се зад себе, се криеме, опасно е да се остане овде

А1он
Заедно со Грузија и Казахстан, Белорусија стана една од земјите во кои бегаат Русите кои од различни причини не сакаат да војуваат против Украина. Агенциите
Свет

Чешка ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

А1он
Чешка ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија поради влошување на безбедносната состојба, соопшти нејзиното Министерство за надворешни работи. „Со оглед на воената инвазија
Свет

Украински гувернер: Првите мобилизирани Руси се приклучија на фронтот без никаква обука

А1он
Само една недела откако рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна“ мобилизација, првите мобилизирани Руси пристигнаа на линијата на фронтот, изјави украинскиот гувернер на областа Луганск,
Регион

Руско стампедо во Белград: Станови се купуваат во кеш, на пазарот му се заканува нов земјотрес

А1он
Недолго по почетокот на војната во Украина, руските граѓани масовно почнаа да доаѓаат во Белград. Нивната многу подобра платежна моќ предизвика земјотрес на пазарот на
Свет

Бројот на Руси кои влегуваат во Финска е двојно зголемен, наскоро ќе се ограничи

А1он
Финските власти соопштија дека „значително ќе го ограничат влезот на руски државјани“, на границата со Русија, откако бројот на премини од руска страна кон Финска
Свет

Балтичките земји договорија влез за Руси само во исклучителни ситуации

А1он
Литванија, Летонија и Естонија постигнаа договор за ограничување на влезот на руски државјани кои пристигнуваат на нивните територии од Русија и Белорусија, соопштија денеска нивните