zaharova

Свет

Реакција од Захарова: Караванот си врви, кучињата си лаат

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го коментираше повикот на Киев за исклучување на Русија од ОН со поговорката дека „караванот
Регион

Захарова за ситуација на Косово: Се наѕира вистински конфликт од големи размери

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ги коментираше последните настани на Косово. „Новото влошување што избувна во покраината убедливо покажува дека отстапувањето
Свет

Захарова: Русија и САД се на работ на директен конфликт

А1он
Опасна и кратковидна политика на Вашингтон ги доведе САД и Русија на работ на директен конфликт, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија
Свет

Захарова: Ватикан се извини поради коментарите на папата

А1он
Русија денеска соопшти дека добила извинување од Ватикан поради коментарите на папата Франциск минатиот месец дека руските војници од некои етнички малцински групи биле „најсурови“
Свет

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Алијансата не е заинтересирана за политичко и дипломатско решение во Украина. Заедничката изјава,
Свет

Захарова: Без помошта на Западот, режимот на Зеленски немаше да издржи ниту еден ден

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на прес-конференција го обвини украинскиот претседател Володимир Зеленски дека прави „сè што диктира Западот“ и
Свет

ВИДЕО: Захарова демантира дека Лавров е хоспитализиран, објави снимка дека е во хотел

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова ги демантираше наводите за хоспитализација на Сергеј Лавров. Lavrov at his hotel in Bali. Says
Свет

Захарова: Русија ја смета одлуката на Бугарија да даде воена помош на Украина како непријателски чин

А1он
Русија ја смета одлуката на Бугарија да обезбеди воена помош за Украина како уште еден непријателски чин што ќе доведе до дополнително влошување на билатералните
Свет

Захарова: Русија и САД продолжуваат со целните контакти таму каде е најнеопходно

А1он
Русија и САД продолжуваат со целните контакти во оние сфери каде тоа е најнеопходно, а Москва останува отворена за заемно корисен дијалог, изјави денеска портпаролката