zaharova

Свет

Захарова: Идејата за испорака на нуклеарно оружје во Украина го загрозува народот на Полска

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска го критикуваше предлогот на поранешниот шеф на полската дипломатија, а сега пратеник во Европскиот парламент, Родослав Сикорски, за испорака
Свет

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

А1он
На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето со 631 поен. Како и секогаш, мислењата се поделени –
Свет

Захарова тврди дека руската и украинската страна ги продолжуваат преговорите онлајн

А1он
Руската и украинската страна ги продолжуваат преговорите за решавање на ситуацијата во Украина во онлајн формат, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,
Свет

ВИДЕО: Русите објавија снимка – Бајден го предложил бомбардирањето на Белград

А1он
Портпаролката на руското МНР Марија Захарова објави видео од состаноците на Комитетот за надворешни работи на Сенатот во 1998 година. Според Захарова, видеото е направено
Свет

Захарова: Украина со помош на Пентагон развивала биолошко оружје; САД: тоа е „апсурдно“

А1он
Русија денеска ги повика САД да ја појаснат ситуацијата со, како што тврдат, „воената биолошка програма во Украина“, што Вашингтон ги отфрли како „апсурдни“ дезинформации.
Свет

Захарова: Русија секогаш е подготвена за разговори со Блинкен

А1он
Русија денеска увери дека е секогаш подготвена за разговори со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој в четврток треба да се сретне со рускиот министер
Свет

Захарова: Москва размислува за признавање на новите авганистански власти

А1он
Москва ќе ја разгледа можноста за признавање на новите авганистански власти , откако ќе се формира инклузивна влада, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни
Свет

Рускиот амбасадор се враќа во Америка идната недела, најави Захарова

А1он
Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, кој претходно беше повикан во Москва на консултации за состојбата на руско-американските односи, ќе се врати во Вашингтон следната
Свет

Захарова: НАТО се меша за да спречи соработка меѓу Русија и Белорусија

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека ефекасната соработка меѓу таа земја и Белорусија не се вклопува во плановите на