zaharova

Свет

Захарова: Чекорите на Русија по влезот на Шведска во НАТО ќе зависат од Стокхолм

А1он
Чекорите на Русија по приемот на Шведска во НАТО ќе зависат од конкретните акции на Стокхолм во Алијансата, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни
Свет

Захарова: За американските напади врз Ирак и Сирија треба да се разговара во Советот за безбедност на ОН

А1он
Русија ги осуди американските воздушни напади во Ирак и Сирија и смета дека за ситуацијата треба да се разговара во Советот за безбедност на Обединетите
Свет

Захарова му предложи на Бајден да го „ослободи“ народот на Тексас во име на демократијата

А1он
Време е американскиот претседател Џозеф Бајден да собере меѓународна коалиција за ослободување на жителите на Тексас во име на демократијата, изјави Марија Захарова. „Време е
Македонија

Захарова одлуката на Софија ја нарече „опасна глупост“

А1он
Марија Захарова ја нарече „опасна глупост“ одлуката на официјална Софија да не дозволи авионот на Сергеј Лавров да прелета над бугарска територија. „Тоа не е
Македонија

Захарова: Лавров ќе има повеќе билатерални средби во Скопје

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе има повеќе билатерални средби на маргините од Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, а се предвидени и мултилатерални
Регион

Захарова: Русија ги осудува чекорите на Приштина кои ја доведоа ситуацијата „до жешка фаза“

А1он
Русија цврсто ги осудува провокативните чекори на Приштина кои ја доведоа ситуацијата во Косово на работ на „жешка фаза“, изјави денеска портпаролката на руското Министерство
Свет

Захарова: Западот се преправа дека не го гледа вадењето органи од загинатите украински војници

А1он
Меѓународните структури се преправаат дека не ги забележуваат извештаите за вадење органи на мртви украински војници во Херсон. Ова го изјави на својот брифинг портпаролката
Свет

Захарова: Во Америка се врши „геноцид“ врз руските новинари

А1он
САД вршат „геноцид“ врз руските новинари кои работат во таа земја, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, на состанокот на