zaharova

Свет

Захарова: Без помошта на Западот, режимот на Зеленски немаше да издржи ниту еден ден

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на прес-конференција го обвини украинскиот претседател Володимир Зеленски дека прави „сè што диктира Западот“ и
Свет

ВИДЕО: Захарова демантира дека Лавров е хоспитализиран, објави снимка дека е во хотел

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова ги демантираше наводите за хоспитализација на Сергеј Лавров. Lavrov at his hotel in Bali. Says
Свет

Захарова: Русија ја смета одлуката на Бугарија да даде воена помош на Украина како непријателски чин

А1он
Русија ја смета одлуката на Бугарија да обезбеди воена помош за Украина како уште еден непријателски чин што ќе доведе до дополнително влошување на билатералните
Свет

Захарова: Русија и САД продолжуваат со целните контакти таму каде е најнеопходно

А1он
Русија и САД продолжуваат со целните контакти во оние сфери каде тоа е најнеопходно, а Москва останува отворена за заемно корисен дијалог, изјави денеска портпаролката
Свет

Русија: Сакаме да избегнеме нуклеарна војна

А1он
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за одбрана, одржа прес-конференција на која зборуваше за нуклеарното оружје. Таа тврди дека „Русија останува целосно посветена на принципот
Свет

Захарова: Северен поток е саботиран на места кои се под контрола на американските разузнавачи

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека истекувањето на гас во близина на брегот на Данска и на Шведска се случи
Свет

Захарова: Путин не го кажа тоа што тврди Бајден, погрешно го цитираше

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го опиша говорот на Џо Бајден во ОН како груб и го обвини американскиот претседател дека
Свет

Захарова: Ако и достават на Украина ракети со долг дострел САД ќе бидат директен учесник во конфликтот

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ако САД се одлучи да и испорача на Украина ракети со долг дострел ќе ја премине „црвената
Свет

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски

А1он
Захарова ја коментираше намерата на САД да ја прогласат Русија за спонзор на тероризмот. Во Москва се надеваат дека Соединетите Американски Држави разбираат дека доколку