zaharova

Свет

Захарова: Северен поток е саботиран на места кои се под контрола на американските разузнавачи

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека истекувањето на гас во близина на брегот на Данска и на Шведска се случи
Свет

Захарова: Путин не го кажа тоа што тврди Бајден, погрешно го цитираше

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го опиша говорот на Џо Бајден во ОН како груб и го обвини американскиот претседател дека
Свет

Захарова: Ако и достават на Украина ракети со долг дострел САД ќе бидат директен учесник во конфликтот

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ако САД се одлучи да и испорача на Украина ракети со долг дострел ќе ја премине „црвената
Свет

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски

А1он
Захарова ја коментираше намерата на САД да ја прогласат Русија за спонзор на тероризмот. Во Москва се надеваат дека Соединетите Американски Држави разбираат дека доколку
Свет

Захарова: Идејата за испорака на нуклеарно оружје во Украина го загрозува народот на Полска

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска го критикуваше предлогот на поранешниот шеф на полската дипломатија, а сега пратеник во Европскиот парламент, Родослав Сикорски, за испорака
Свет

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

А1он
На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето со 631 поен. Како и секогаш, мислењата се поделени –
Свет

Захарова тврди дека руската и украинската страна ги продолжуваат преговорите онлајн

А1он
Руската и украинската страна ги продолжуваат преговорите за решавање на ситуацијата во Украина во онлајн формат, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,
Свет

ВИДЕО: Русите објавија снимка – Бајден го предложил бомбардирањето на Белград

А1он
Портпаролката на руското МНР Марија Захарова објави видео од состаноците на Комитетот за надворешни работи на Сенатот во 1998 година. Според Захарова, видеото е направено
Свет

Захарова: Украина со помош на Пентагон развивала биолошко оружје; САД: тоа е „апсурдно“

А1он
Русија денеска ги повика САД да ја појаснат ситуацијата со, како што тврдат, „воената биолошка програма во Украина“, што Вашингтон ги отфрли како „апсурдни“ дезинформации.