zaharova

Свет

Захарова: НАТО се меша за да спречи соработка меѓу Русија и Белорусија

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека ефекасната соработка меѓу таа земја и Белорусија не се вклопува во плановите на
Свет

Захарова: Санкциите и реториката на Брисел го блокираа дијалогот со ЕУ

А1он
Заедничките проекти меѓу Русија и Европската унија се блокирани поради антируските санкции и агресивната реторика на Брисел, напиша на Фејсбук портпаролката на руското Министерство за
Свет

Захарова: Русија e конструктивнa, но следи што прави Западот

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Русија никогаш не одбила да соработува со американските партнери и конструктивно ќе одговори
Свет

Захарова: Повикот на Трамп до венецуелската војска е уцена

А1он
Повикот на американскиот претседател, Доналд Трамп до венецуелската војска да ја поддржи опозицијата предводена од Хуан Гваидо, треба да се третира како уцена, оцени денеска
Свет

Захарова: Хуманитарната помош за Венецуела е исценирана провокација

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Русија смета дека планот за доставување хуманитарна помош на Венецуела е исценирана провокација. –
Регион

Захарова: Русија не сфаќа од какви закани НАТО ќе ја штити Македонија

А1он
Русија не сфаќа од какви закани НАТО ќе ја штити Македонија, изјави на денешниот брифинг за новинари портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија
Свет

Захарова: Макрон е главниот творец на лажни вести во Франција

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија  најави дека ќе побара официјално објаснување од властите во Париз во врска со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон
Свет

Захарова: Не планираме евакуација на руските државјани од Венецуела

А1он
Русија не планира да ги евакуира своите дипломати и граѓани од Венецуела, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – Нема
Свет

Захарова: Порошенко не ја искористи можноста за мир

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска истакна дека изјавата на украинскиот претседател Петро Порошенко дека сака мир со Русија се само