zaharova

Свет

Захарова: Не планираме евакуација на руските државјани од Венецуела

А1он
Русија не планира да ги евакуира своите дипломати и граѓани од Венецуела, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – Нема
Свет

Захарова: Порошенко не ја искористи можноста за мир

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска истакна дека изјавата на украинскиот претседател Петро Порошенко дека сака мир со Русија се само
Свет

Захарова: Русија ја штити Европа од варварство

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија, а не Украина ја заштитува Европа од варварство, милитаризам и агресија, тиранија
Свет

Захарова: Бевме меки кон братска Украина

А1он
Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави синоќа дека само рускиот „братски однос“ кон Украина спречил многу пожестока пресметка со украинските бродови во Керчискиот проток.
Македонија

Захарова: Русија не се мешаше во внатрешните работи на Македонија

А1он
Без оглед на обвинувањата на американските претставници на сметка на Русија, Москва не се мешаше во внатрешните работи на Македонија, туку тоа го стори Вашингтон,
Свет

Захарова: Коментарите од типот „Не ми е жал, зашто убиените се хомосексуалци“ се одвратни!

А1он
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го осуди убиството на 50 луѓе во Орландо и кажа дека за овој чин не