mafija

Свет

Заврши историското судење на мафијата во Италија, осудени се 200 криминалци на „Ндрангета“

А1он
Италијанскиот суд осуди повеќе од 200 луѓе за злосторства, вклучително и криминален заговор, изнуда и поткуп, во она што беше опишано како најголемото италијанско мафијашко
Свет

ВИДЕО: 16 членови на озлогласеното семејство Гамбино се уапсени во голема акција во САД и Италија

А1он
Шеснаесет наводни водачи и соработници на криминалното семејство Гамбино се уапсени во САД и Италија, објавија американските обвинители. Обвиненијата против нив вклучуваат рекетирање, изнуда, одмазда
Свет

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

А1он
Почина италијанскиот мафијашки бос Матео Месина – Денаро, кој беше уапсен во јануари откако помина 30 години во бегство. Месина Денаро (61) во моментот на
Свет

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

А1он
Москва се сврте кон руската мафија во странство поради воведувањето меѓународни санкции поради војната во Украина и поради отстранувањето на Русија од глобалниот финансиски систем,
Свет

Леа го изневери сопругот криминалец, тој брутално ја уби: Глумеше дека сака помирување, па ја фрли во киселина

А1он
Леа Гарофало отсекогаш знаешe дека желбата да се смири со нејзиниот поранешен сопруг, мафијашот Карл Коско, е многу опасна. Додека беа разделени некое време, тој
Свет

Албанската мафија шири страв со брутални видеа од тортура врз ривалите

А1он
Немилосрдните албански гангстери користат ултра-насилни видеа на социјалните мрежи за да помогнат во борбата против „тајната војна во предградијата“ и да го контролираат профитабилниот бизнис
Свет

Италијанските власти уапсија 35 лица под сомнение дека се членови на „Коза ностра“

А1он
Италијанските власти уапсија 35 лица во серија рации под сомнение дека се членови на мафијата, соопшти денеска полицијата. Во рациите, во кои учествуваат и полициски
Свет

Во Рим уапсени 65 лица поврзани со мафија

А1он
Карабинерите во Рим приведоа 65 лица како дел од голема операција против мафијашката структура од Калабрија Ндрангета, јавија локалните медиуми. Според обвинението, уапсените ја контролирале
Свет

Мафијаш бил во бегство 20 години, италијанската полицијата го пронајде преку Google Maps

А1он
Благодарние на апликацијата Google Maps италијанската полиција пронајде мафијаш кој бил во бегство 20 години. Џиочино Гамино живеел под лажно име во Шпанија. Истражителите на