italija

Свет

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он
Италијанската полиција рано изутринава во низа координирани акции уапси 56 лица, поради поврзаност со озлогласената мафијашка група „Ндрангета“ и заплени имот во вредност од околу
Свет

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

А1он
Откако новороденче во италијанска болница се задуши под неговата мајка, која заспала по доењето, многумина покренаа прашања за состојбата на породилиштата низ земјата. Овој трагичен
Свет

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он
Даночниот консултант на поранешниот европратеник Пјер Антонио Панцери, кој е во центарот на корупцискиот скандал во Европскиот парламент, е уапсен во Италија, изјави извор запознаен
Свет

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

А1он
Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во понеделникот по 30 години бегство, е префрлен во затвор со максимална безбедност во централната
Свет

Мелони и Кишида се договорија да изградат „стратешко партнерство“

А1он
Италијанската премиерка Џорџија Мелони и нејзиниот јапонски колега Фумио Кишида се согласија да ја зајакнат соработката меѓу двете земји во повеќе области, вклучително и економијата,
Свет

Италијанската премиерка во прва официјална посета на папата Франциск

А1он
Италијанската премиерка Џорџа Мелони, чие мото во кампањата со која дојде на власт беше „Бог, семејство, татковина“, денеска првпат официјално го посети поглаварот на Римокатоличката
Регион

Италијанската полиција заплени 353 килограми кокаин и уапси четворица Албанци

А1он
Припадниците на италијанската полиција од секторот за борба против трговија со наркотици заплениле 353 килограми кокаин и уапсиле четворица албански државјани. Акцијата била спроведена во
Свет

Италија ги повика членките на ЕУ да ги тестираат патниците од Кина за Ковид

А1он
Италија ги повика земјите од Европската унија да го следат нејзиниот пример и да ги тестираат патниците од Кина за Ковид, но некои сметаат дека
Свет

Италија ќе ги казнува хуманитарните организации кои спасуваат мигранти на море

А1он
Италијанската десничарска Влада одобри казнување хуманитарни организации кои спасуваат мигранти на море, како и запленување на бродовите доколку ги прекршат новите построги правила. Во владината