italija

Свет

Семејствата на починатите од коронавирус во Ломбардија бараат Фон дер Лајен и Рагнар да ја следат истрагата

А1он
Семејствата на починатите од Ковид-19 во Ломбардија, кои пред еден месец поднесоа тужба во судот во Бергамо против политичари за кои сметаат дека се одговорни
Свет

Конте ја отфрли најновата понуда на „Атлантија“ за управување со автопатиштата

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја отфрли најновата понуда на „Атлантија“, групација за изградба на инфраструктура која, откако во 2018 година се урна мост во Џенова
Свет

Италијанскиот регион Лигурија за првпат без нови случаи на Ковид-19

А1он
Регионот Лигурија во северна Италија, во близина на Ломбардија која беше најтешко погодена од коронавирусот, првпат од почетокот на пандемијата нема нови случаи на зараза.
Свет

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

А1он
Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни болести во Џенова, вели дека епидемијата на Ковид-19 во Италија поминала и оти тоа
Свет

Конте: Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба

А1он
Вонредната состојба во Италија, прогласена како одговор на кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, најверојатно ќе биде продолжена по 31 јули, изјави денеска премиерот Џузепе
Свет

Конте: Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци и влегување на позитивни случаи од
Свет

Италија забрани влез од 13 земји, меѓу нив и Македонија

А1он
Италија од денеска забранува влез на нејзина територија од 13 земји за кои процени дека имаат премногу случаи на Ковид-19. На списокот, составен од Министерството
Свет

Италијанските власти може принудно да хоспитализираат заразени кои одбиваат лекување

А1он
Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанза, рече дека проверува дали има надлежност да нареди принудно хоспитализирање заразени со новиот коронавирус на кои им треба третман,