italija

Економија

Италијанската Влада сака да го укине ДДВ-то за леб, млеко и тестенини за една година

А1он
Новиот буџет на десничарската италијанска влада на Џорџа Мелони ќе изнесува 30 милијарди евра и ќе биде насочен кон ограничување на цените на енергијата. Во
Регион

Земјотрес во Јадранот со јачина од 4,6 степени според Рихтер

А1он
Во Јадранското море, во близина на италијанскиот брег, околу 06:20 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала, јавува ЕМСЦ. Земјотресот
Свет

ВИДЕО: Три сексуални работнички убиени во Рим, полицијата трага по сериски убиец

А1он
Полицијата во Рим трага по потенцијален сериски убиец откако во два стана во луксузниот кварт Прати беа пронајдени тела на три жени. Две сексуални работнички,
Спорт

ВИДЕО: Италијански репрезентативец падна на глава и остана да лежи неподвижен, изнесен на носилки

А1он
И додека многу репрезентации се подготвуваат за Мундијалот, Италијанците се собраа да одиграат пријателски натпревар. Италија ја совлада Албанија со 3:1 во Тирана со головите
Свет

Засилени контроли на француско-италијанската граница

А1он
Француската полиција соопшти дека од синоќа има засилени контролии на повеќе од десетина премини на француско-италијанската граница, за кои Париз се одлучи по одбивањето на
Свет

ВИДЕО: Силниот земјотрес во Италија снимен во ТВ студио, водителот избега

А1он
Силниот земјотрес кој утрово ја погоди Италија и беше почувствуван во околните земји е снимен и во директна телевизиска програма. Италијанскиот ТВ водител Масимо Фогети
Свет

Париз за одбивањето на Рим да прифати мигранти, спасени во Средоземно Море: Неприфатливо однесување

А1он
Француската Влада синоќа го осуди „неприфатливото однесување“ на италијанските власти кои одбиваат да му дозволат на хуманитарниот брод „Оушн Вајкинг“ да слезат 234 мигранти, спасени
Свет

Италијанската премиерка побара целосна посветеност на сите земји во борбата против климатските промени

А1он
Новата италијанска крајнодесничарска премиерка Џорџа Мелони повика на поголема акција против најголемите климатски „грешници“ меѓу државите. Говорејќи синоќа на англиски на Светската конференција за климата