poplava

Македонија

По невремето, поплава во Долни Подлог, жителите бараат помош

Искра Манојлоска
Кочанското село Долни Подлог е најтешко погодено од синоќешното невреме, улиците и дворовите на куќите се поплавени. Тимот на Градскиот фудбалски клуб Осогово е на
Видео Македонија

ВИДЕО: Под вода рудниците за јаглен во РЕК Битола

А1он
Обилните врнежи од дожд во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во Рудникот Суводол на РЕК Битола. Ископот и транспортот на јаглен во моментов
Македонија

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Обилните врнежи од дожд го поплавија паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет и направија цело езеро. На овој простор има огромна количина вода, така што
Регион

ВИДЕО: Невреме го поплави Дубровник, најмногу настрада стариот дел од градот

А1он
Невремето на хрватското крајбрежје синоќа го зафати и Дубровник, каде што дојде до излевање на морето, а познатиот Страдун, Стариот град, е целосно поплавен. Поплавени
Македонија

Поплавени улици и домови во Битола, со градобијни ракети се растерувале облаците

А1он
Веќе час и половина екипите „Водовод“, „Нискоградба“ и ТППЕ Битола и останатите јавни претпријатија, делуваат на терен во насока на справување со поројните дождови кои
Македонија

Дирекцијата за заштита и спасување во акција на расчистување по поплавата во Теарце

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување работи на расчистување на последиците од дождовите што предизвикаа поплавување на реката Поника во општина Теарце. Од Дирекцијата информираат дека
Македонија

Излеани реки во Тетовско, непрооден патот Тетово-Јажинце кај Доброште

А1он
Интензивните врнежи од дожд ноќеска предизвикаа нагло зголемување на водостоите на неколку реки во Тетовско кои се излеаа од нивните корита и поплавија патишта и