blagoj bocvarski

Економија

Бочварски го потпиша договорот за имплементација на БРТ во Скопје

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска го потпиша договорот за имплементација на Системот за брз автобуски превоз (БРТ) во Скопје, во соработка помеѓу
Економија

Бочварски на средба со Светска банка, разговарано за инфраструктурните проекти што се реализираат со поддршка од СБ

А1он
Приоритет на Министерството за транспорт и врски е подобрување на инфраструктурата и развој на транспортот, истакнал министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на денешната
Економија

Бочварски: Oдлуката за автопатот Кичево-Охрид“ ќе биде според стручна анализа

А1он
Доколку претставници на кинеската компанија „Синохидро“ побараат средба секако дека ќе ја реализираме. На техничко ниво се одржуваат и реализираат средби. Важно е дека компанијата
Економија

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов
Во декември 2022 година министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и премиерот Димитар Ковачевски на заеднички настан најавија асфалтен бум и отворање на автопатот
Економија

Бочварски: Ако сакаме успешен железнички сообраќај, потребна е либерализација на пазарот

А1он
Ако сакаме да имаме успешен патнички и товарен сообраќај, успешно претпријатие во делот на железниците, мораме да направиме либерализација на железничкиот сообраќај во државата, истакна
Македонија

(ВИДЕО) Асфалтен бум на Бочварски: Петте километри автопат кај Катланово се санираат три и пол години

Орце Костов
Точно една година помина откако Јавното претпријатие за државни патишта најави дека за делницата Петровец – Катланово ќе се избере нов изведувач кој ќе има
Економија

Владата не попушта: И во 2023 година ќе имаме најскапи патарини во Западен Балкан

Орце Костов
Владата не планира да ги намали цените на патарините во следниот период и покрај тешката економска криза, а министерот за транспорт и врски Благој Бочварски
Македонија

Стоилковски: ДКСК да отвори постапка за ухлебувањето на сопругата на Бочварски и нејзината сестра во штипската болница

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата мора да отвори постапка за испитување на вработувањето на сопругата и сестрата на сопругата на министерот Благој Бочварски во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Кривична одговорност за Бочварски и Ковачевски, штетата од 6,5 милиони евра на Буџетот на државата да ја платат од сопствениот имот

А1он
„Неспособноста на власта на СДСМ и ДУИ повторно излезе на виделина. 6,5 милиони евра државата платила за пенали поради нереализација на пругата, втората делница кон
Македонија

Министерот Бочварски далеку од очите на јавноста донесе незаконски и противуставни измени на Правилникот за урбанистичко планирање тврдат независните граѓански иницијативи

А1он
Министерот за транспорт и врски Бочварски остана доследен на својот став од првата прес-конференција пред 2 години дека донесени ДУП-ови не може да се менуваат.