kovid pasosi

Свет

Италијанската полиција разби мрежа за лажни ковид пасоши

А1он
Италијанската полиција заплени неколку канали и сметки од апликацијата за разговор Телеграм, преку кои криминалците нуделе дигитални сертификати за вакцинација за патувања во рамките на
Свет

Ковид-пасошите ќе направат хаос и ќе се чека со часови по аеродромите, предупредија авиокомпании

А1он
Здружението на најголемите авиокомпании и аеродроми во Европа предупреди дека ќе има хаос и часови на чекање по објавувањето на ЕУ-дигиталниот сертификат за Ковид-19, освен
Македонија

Македонските граѓани наскоро полесно до дигитален здравствен сертификат

А1он
Министерството за здравство информира дека се приклучи кон мрежата „КомонТруст” (CommonTrust”) и Светски економски форум, во рамки на проектот „Комон проект” (The Commons Project) кои
Регион

Во Грција стапува во сила европскиот дигитален ковид пасош

А1он
Преку законски акт потпишан од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и објавен во Службен весник, Грција е меѓу првите земји што официјално и во пракса го
Македонија

„Ковид-пасошите“ ќе важат и за луѓето што се вакцинирале во Србија

А1он
„Зелениот пасош“ за граѓаните на Северна Македонија кои се вакцинирале против коронавирусот, ќе важи и за оние граѓани кои вакцина примиле во Република Србија, изјави
Свет

Во Брисел се договорија за ковид-пасошите

А1он
Европратениците и земјите членки конечно постигнаа договор по четири часа преговори за дигиталните зелени сертификати кои треба да ги олеснат патувањата во ЕУ летово. Информацијата
Македонија

Следната недела ќе почне издавањето ковид сертификати за патување

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека од идната недела во државава ќе се издаваат ковид сертификати со кои ќе може да се патува
Свет

Единаесет американски сојузни држави го забранија воведувањето ковид-пасош

А1он
Вајоминг им се придружи на другите американски сојузни држави, меѓу кои се Алабама, Минесота, Јужна Каролина, Арканзас, Аризона, Флорида, Ајдахо, Монтана, Тексас и Јужна Дакота,
Свет

Ковид-пасошите се многу важни за слободното движење на граѓаните, се согласија Мицотакис и Санчез

А1он
Дигиталниот зелен сертификат за вакцинација, пандемијата и начинот на справување, европскиот фонд за закрепнување, Европа во пост- Меркел ерата, но и како решиле да станат