kovid pasosi

Свет

ЕУ: Дигиталните сертификати за Ковид-19 остануваат на сила уште една година

А1он
Правилата на Европската унија за дигиталните сертификати за коронавирусот ќе останат во сила уште една година поради се уште актуелната пандемија на болеста. Претставниците на
Свет

ЕК усвои регулатива за обврзувачка деветмесечна валидност на ковид сертификатите

А1он
Европска комисија денеска усвои регулатива за важење на сертификатите за Ковид-19 девет месеци од примарната вакцинација, изјави претставник на Европска Унија. Тој додаде дека новите
Свет

Држави во светот што воведоа обврска за вакцинирање

А1он
Влади на многу држави воведуваат задолжителна вакцинација за работниците во здравствената заштита и други високоризични активности поради остриот скок на бројот на заразени со Делта
Свет

Италијанската полиција разби мрежа за лажни ковид пасоши

А1он
Италијанската полиција заплени неколку канали и сметки од апликацијата за разговор Телеграм, преку кои криминалците нуделе дигитални сертификати за вакцинација за патувања во рамките на
Свет

Ковид-пасошите ќе направат хаос и ќе се чека со часови по аеродромите, предупредија авиокомпании

А1он
Здружението на најголемите авиокомпании и аеродроми во Европа предупреди дека ќе има хаос и часови на чекање по објавувањето на ЕУ-дигиталниот сертификат за Ковид-19, освен
Македонија

Македонските граѓани наскоро полесно до дигитален здравствен сертификат

А1он
Министерството за здравство информира дека се приклучи кон мрежата „КомонТруст” (CommonTrust”) и Светски економски форум, во рамки на проектот „Комон проект” (The Commons Project) кои
Регион

Во Грција стапува во сила европскиот дигитален ковид пасош

А1он
Преку законски акт потпишан од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и објавен во Службен весник, Грција е меѓу првите земји што официјално и во пракса го
Македонија

„Ковид-пасошите“ ќе важат и за луѓето што се вакцинирале во Србија

А1он
„Зелениот пасош“ за граѓаните на Северна Македонија кои се вакцинирале против коронавирусот, ќе важи и за оние граѓани кои вакцина примиле во Република Србија, изјави
Свет

Во Брисел се договорија за ковид-пасошите

А1он
Европратениците и земјите членки конечно постигнаа договор по четири часа преговори за дигиталните зелени сертификати кои треба да ги олеснат патувањата во ЕУ летово. Информацијата