pcr testovi

Регион

Од денеска во Србија се влегува без задолжителен тест за коронавирус

А1он
Од денес, како што беше претходно најавено, македонските граѓани, заедно со државјаните на Бугарија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија, можат да влезат во
Регион

Турција бара негативен ПЦР тест за влез во земјата, мерката на сила до март

А1он
Од понеделник патниците што ќе пристигнат на турските гранични премини и аеродроми за да влезат во земјата ќе треба да покажат негативен тест за Ковид-19,
Свет

Француските иселеници во Британија можат да се вратат дома, ама само со негативен тест

А1он
Од утре, среда 23 декември, е закажано „безбедно повторно отворање на движењето“ меѓу Обединетото Кралство и Франција. Границите ќе останат затворени за британските граѓани. Француските
Регион

Србија од 20 декември ќе бара негативен ПЦР тест за влез на странските државјани

А1он
Од 20 декември на странските државјани ќе им треба негативен ПЦР тест за влез во Србија, додека на српските граѓани ќе им треба или негативен
Македонија

„Авицена лабораторија“ со намалени цени и со зголемен капацитет за тестирање за ковид-19

А1он
Како здравствена институција што од почетокот на пандемијата активно се вклучи во борбата со вирусот SARS-CoV-2, „Авицена лабораторија“ продолжува активно да ги става на располагање
Македонија

Министерството за здравство нема совет за лицата со симптоми за кои нема термин за тестирање

Маја Илиевска-Пачемска
Ниту матичните лекари, ниту Министерството за здравство имаат совети за лицата со симптоми за кои нема термин за тестирање. Секој ден се поголем е бројот
Македонија

Поплавен Центарот за јавно здравје, тестирање не може да се закаже ниту со плаќање

Точно од 12 до 15 часот на телефонските броеви во Центарот за јавно здравје, каде може да се закаже тестирање за Ковид-19 на приватно, односно
Регион

Вучиќ: Без ПЦР тестови меѓу Србија, Македонија и Албанија од 10 ноември

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска по средбите со македонскиот премиер Зоран Заев и албанскиот – Еди Рама, изјави дека на состанокот на земјите од „малиот
Македонија

До крајот на неделата ќе има одлука дали граѓаните ќе можат да се тестираат за Ковид-19 на сметка на Фондот во приватните лаборатории

Мери Јордановска
Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за Ковид-19 во приватните лаборатории, а на сметка на Фондот за здравствено
Македонија

ВИДЕО: Хоти не одговори дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез во Косово

А1он
Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, денеска во Скопје не прецизираше дали ќе се воведат ПЦР тестови за македонските граѓани по зголемувањето на бројот на заболени