bitikji

Економија

Битиќи ќе поднесе преставка до КЗК за да се провери дали трговците здружено ги зголемувааат на цените на производите

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека во вторник во Комисијата за заштита од конкуренција лично ќе достави претставка за да се провери дали
Економија

Вицепремиерот Битиќи не очекува УЈП да стапи во генерален штрајк

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи не очекува Управата за јавни приходи (УЈП) да стапи во генерален штрајк. Според него, не би требало основните процеси
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: За народот криза и сиромаштија, за сопругите на Битиќи и Муслиу стотици илјади евра за проекти

А1он
Во јавноста излезе информација дека сопругите на вицепремиерот Фатмир Битиќи и директорот на Агенцијата за разузнавање Еролд Муслиу, двајца високи функционери на оваа власт, добиле
Економија

Битиќи: Се справивме со предизвиците и го заштитивме стандардот на граѓаните

А1он
Успеавме да останеме солидарни и никој да не биде изоставен како и да ја задржиме стабилноста на нашата економија без да ги нарушиме нашите социјал-демократски
Економија

Средба Битиќи – Доер Вос: Германската поддршка за реформите во економијата е една од најважните за земјава

А1он
Економската соработка помеѓу Северна Македонија и Германија беше главна тема на разговор на работната средба во Берлин на заменикот на претседателот на Владата задолжен за
Економија

Владата може да препорача, но не и да одлучи за цената на струјата, вели Битиќи

А1он
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска изјави дека како Влада ќе препорачаат да нема зголемување на цената на
Економија

Битиќи: Ако треба, ќе подготвиме и седми пакет економски мерки

А1он
Треба да работиме на креирање на модели кои долгорочно ќе и помогнат на текстилната и кожарската индустрија да се подобри нивната состојба, а тоа може
Македонија

Ќе им ги плаќаме ПЦР-тестовите на странските туристи за да не влегуваат во трошок

А1он
За да нема дополнителен товар за потенцијалните странски туристи кои летово би дошле во земјава, државата ќе им ги надомести ПЦР-тестовите, изјави денеска вицепремиерот за
Македонија

Организаторите на настани ги ставија протестите во мирување, викендов одат на средба со Битиќи

А1он
Претставниците на „Ивент индустријата“ кои три дена протестираа пред Владата денеска добиле покана од вицепремиерот Фатмир Битиќи да се сретнат и да разговараат за изнаоѓање