turizam

Свет

Италија сака да овозможи влез на патници без задолжителен карантин

Ана Василевска
Министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи Ди Мајо сака месецов да овозможи патување во земјата без задолжителен карантин за оние кои влегуваат во земјата.
Свет

Италија за десетина дена го отвора туризмот, најави премиерот Драги

А1он
Италијанскиот премиер Марио Драги денеска рече дека очекува туризмот во Италија да продолжи кон средината на мај, кога земјата се отвора за меѓурегионални патувања. Говорејќи
Економија

Охрид за празниците заличи на туристички центар

А1он
Охрид за продолжениот викенд по повод велигденските и првомајските празници барем малку наликува на туристички центар. Има раздвиженост низ градот, на Кејот на Охридското Езеро,
Регион

Црна Гора летово ќе ги отвори границите за туристите, вели првиот човек на тамошните туроператори

А1он
Претседателот на Асоцијацијата на туристички агенции на Црна Гора Орхан Хоџиќ вели дека добро тоа што, за разлика од минатата година, границите ќе бидат отворени
Македонија

Ќе им ги плаќаме ПЦР-тестовите на странските туристи за да не влегуваат во трошок

А1он
За да нема дополнителен товар за потенцијалните странски туристи кои летово би дошле во земјава, државата ќе им ги надомести ПЦР-тестовите, изјави денеска вицепремиерот за
Економија

Туристичко-угостителската комора: Ќе можете ли да ни помогнете?

А1он
Членовите на Туристичко-угостителската комора, претставници на угостителските објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, денеска на пладне пред Министерството
Економија

Македонија избрана за златна дестинација за патување од холандските туристи

А1он
Наградата „Златна награда за дестинација за патување, земјава ја доби како резултат на гласањето на холандските туристи кои требало да ја оценат нивната посета во
Регион

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

А1он
Со чартер лет, 189 туристи од Холандија, попладнево пристигнаа на грчкиот остров Родос, како дел од експеримент и пилот-програма во пресрет на новата туристичка сезона,