turizam

Економија

Ќе ја искористи ли годинава максимално Попова Шапка масовната посетеност

А1он
Ако во минатото важело непишаното правило дека преку работните денови на Попова Шапка има помалку посетители, оваа сезона е сосема спротивното. Сега секојдневно има можеби
Економија

Туристичките водичи бараат да им се регулира статусот, се сретнаа со министерката Шахпаска

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на средба со претставници на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници разговараше за можноста за
Видео Македонија

ВИДЕО: По празните улици за дочекот на 2021, раздвижено на кејот во Охрид

Кристијан Ландов
На првиот ден од новата година, раздвижено е на охридскиот кеј. Убавото време по дочеток во домашна атмосфера пред се го искористуваат локалните жители, но
Економија

Попова Шапка и Брезовица ќе привлекуваат туристи како заеднички скијачки центар

А1он
Попова Шапка и Брезовица како еден заеднички скијачки центар ќе се обидат да привлечат повеќе туристи, како и потенцијални инвеститори, најави министерот за економија Крешник
Економија

Туризмот со ваучерите доби 400 милиони денари, ќе се бара решение за дополнителна помош на угостителите, вели Бектеши

А1он
Секако дека ќе имаме средба со угостителите во наредниот период и убеден сум дека ќе најдеме решение за да почнеме дополнително да ги помагаме во
Економија

Нов дигитален македонски туристички водич

А1он
Во насока на зголемување на искористеноста на капацитетите во секторите туризам и угостителство, денес Сојуз на стопански комори на Македонија организираше презентација за дигитален маркетинг
Економија

Охрид во исчекување на престојните празници, првпат без организирана забава и со забрана за групирања

А1он
Охрид, најпосетуваната туристичка дестинација во земјата, првпат новогодишните и божиќните празници ќе ги мине без вообичаените организирани забави и семејни собири, согласно протоколите што ги
Економија

Истекува рокот за искористување на ваучерите за домашен туризам

А1он
Денеска е краен рок за искористување на ваучерите за туризам, потсетува Министерството за економија. Заклучно со вчерашниот ден, како што информираат, се искористени 61.648 ваучери
Економија

Бектеши: Нема нови рестриктивни мерки за угостителството и туризмот

А1он
Не се предвидува да има нови рестриктивни мерки во Секторот угостителство и туризам во периодот што следи имајќи ги во предвид податоците што ги имаме
Економија

Бектеши: Секторот туризам и угостителство треба да работи и во недела

А1он
Секторот туризам и угостителство треба да работи и во недела имајќи во предвид дека сакаме да го зголемиме туризмот во нашата држава и да привлечеме