turisti

Магазин

Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

А1он
Туристите можат значително да заштедат. Порталот Timeout ги претстави земјите каде јавниот превоз е бесплатен или „речиси бесплатен“, што може да биде многу важно за
Регион

Албанија во јули ја посетиле над 1,4 милиони странски туристи

А1он
Промоцијата што најпрестижните медиуми ја направија за туризмот и убавините на Албанија, се чини дека имаше свој ефект, што го потврдува и податокот дека само
Свет

Руските туристи во Турција масовно купуваат лекови поради пониски цени, најбарани се антидепресивите

А1он
Руските туристи во соседна Турција прво ги напаѓаат аптеките и дури потоа уживаат во одморот, покажа истрагата на турските медиуми. Причината се значително пониските цени
Свет

Појава на коронавирус на кинески туристички остров „зароби“ десетици илјади лица

А1он
Десетици илјади туристи се блокирани на популарниот кинески остров за одмор Хаинан поради појава на коронавирус, соопштуваат кинеските државни медиуми. Летовите и железничките услуги до
Македонија

Хотелот во Грција им се извини на македонските гости кои добија известување дека треба предвреме да го напуштат

Орце Костов
Хотелот „Олеа Гарден“ во Геракини, Грција пратил допис со извинување до гостите од Македонија кои престојуваат со аранжман преку агенцијата „ЈК Травел“. Во дописот менаџментот
Македонија

Хотел во Грција остави 12 македонски семејства на улица поради нерасчистени сметки со наша агенција

Орце Костов
Хотелот „Геракини Ситониа вилиџ“ на Халкидики, Грција им го прекина одморот на 12 семејства од Македонија поради нерасчистени сметки со агенцијата „ЈК Травел“ преку која
Регион

Грција очекува туристичката сезона оваа година да биде подобра од 2019 година

А1он
Со над 3,4 пристигнувања во месец јуни на атинскиот и 14 регионални аеродроми со кои управува компанијата Фрапорт, Грција очекува оваа туристичка сезона да биде
Македонија

Дури денеска пристигна првиот авион со субвенционирани групи холандски туристи во Охрид

А1он
Со чартер-лет на туроператорот „ТУИ“ денеска на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ од Ајндховен пристигнаа првите туристи од земјите на Бенелукс кои организирано преку агенција
Регион

30 лица заразени со коронавирус викендов дошле со авион на Кипар, 17 пристигнале од Миконос

А1он
Министерството за здравство на Кипар денеска ги соопшти резултатите од тестовите наравени на аеродромите, како кај кипарски државјани кои пристигнале од странство или кај туристи