mavrovo

Македонија

Ковачевски: Маврово и Ростуше е сплотено во поддршката за Медат Куртовски

А1он
Со посета на манастирот св. Јован Бигорски, каде претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски се сретна со епископот Партениј, започна агендата на претседателот во општина Маврово
Македонија

Татко и ќерка од Косово граделе осум дивоградби во Маврово

А1он
Татко и ќерка, државјани на Косово почнале да градат осум бунгалови – дивоградби во селата Леуново, Маврово и Ростуше ,информираат од Јавното обвинителство. „Основното јавно
Македонија

Одбележана годишнината од смртта на загинатите градители на ХЕС Маврово

А1он
Симболично, со положување на цвеќе пред споменикот на градителите, делегација на АД ЕСМ, предводена од раководството на ХЕС „Маврово“, им оддаде почит на загинатите градители,
Македонија

Поради одрон во прекин сообраќајот на патот Дебар-Маврово кај Утока

А1он
Сообраќајот на патот Дебар – Маврово кај местото викано Утока е целосно во прекин од 15:20 часот, поради одрон на патот, информира Автосојузот на Македонија.
Магазин

Пештерата „Шаркова дупка“ достапна за туристите

А1он
Со свечено отворање и презентација на проектот за ставање во употреба, пештерата „Шаркова дупка“ е ставена во туристичката понуда на Национален пар „Маврово“. На промоцијата
Македонија

Укината забраната за сообраќај за камиони на патот Гостивар – крак Маврово – Дебар

А1он
Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – крак Маврово – Дебар. Како што информира ЈП „Македонијапат“, забраната за
Видео Македонија

ВИДЕО: Дупка длабока 20 метри се отвори на патот Маврово-Дебар

Кристијан Ландов
Огромна дупка се отвори на патот Маврово-Дебар. Најверојатно, ова е последица на лизгање на земјиштето, а зафаќа една цела коловозна лента. Дупката е со длабочина
Македонија

Дупка длабока 10 метри го затвори патот Дебар-Маврово

А1он
Од утрово од 8 часот за сообраќај е затворен на регионалниот пат Дебар – Маврово, кај Бања „Косоврасти“, поради пропадната дупка на коловозот со длабочина
Македонија

Повторно земјотреси во Маврово

А1он
Три земјотреси се регистрирани изутринава во регионот на Маврово, соопшти денеска Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на овие земјотреси биле на 65