anima mundi

Македонија

„Кучиња се дават во крв додека некој се радува на победа“: Помеѓу Охрид и Струга изграден ринг за борби

Орце Костов
Во околината на Охрид, на излезот кон Струга, на јавна површина е направен ринг за борби на кучиња каде што се измачуваат, соопштија од иницијативата
Македонија

Анима Мунди: Се укажува на можноста вработени сами намерно да одлучиле да ги убијат животните во Зоолошката

А1он
Згрозени, но не и изненадени од трагичната смрт на трите копитари во Зоолошка градинка Скопје и овој пат не би изостанале од осуда кон оваа
Македонија

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) „Анима мунди“: Институциите одговорија – во нашата држава е во ред да тепаш животни

А1он
Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ не е задоволни тоа што од Агенцијата за храна и ветеринарство не започнала постапка за одземање на
Македонија

(ВИДЕО) Анима Мунди: Наместо да одговара градоначалникот Костадинов, осудена активистка

А1он
Сакаме да ја известиме јавноста за невиден преседан врз активистка, волонтерка која во низа години додека општината Струмица воопшто на никаков начин не ги третираше
Македонија

ВИДЕО: Возач во Виница влече врзано куче, во Штип човек со пушка стрела мачки

Орце Костов
Во Штип во населено место возрасен човек шета со оружје и пука во мачка, додека истиот ден во Виница возач со автомобил влече врзано куче,
Македонија

„Анима Мунди“ бара итно поништување на наредбата за еутаназија на бездомни кучиња позитивни на лајшманиоза

А1он
Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ бара од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) итно поништување на наредбата за еутаназија на бездомни кучиња позитивни
Македонија

(ВИДЕО) Анима Мунди: Заштитата на коњите постои само на скапо платените билборди од ЕУ

А1он
„Под превезот на забава и традиција со години се одржуваат примитивни настани со копитари кои се приморани од нивните исто толку примитивни сопственици да влечат
Македонија

Анима Мунди: Лајка е последната алка во синџирот, a единствената која испорачува резултати

А1он
Повод случката на напад на куче со сопственик од бездомни кучиња, изолиран но крајно непријатен случај, се јавија претставници од најголемите партии за меѓусебно да
Македонија

МВР: Ќе биде поднесена соодветна пријава за мажот кој уби седум кучиња во Струга

А1он
Полицијата од Струга извести дека е извршен службен разговор со 62-годишниот М.З. од село Ливада, струшко. Тој се сомничи дека во периодот од 6.45 до
Македонија

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Анима Мунди: Масовно убиство на бездомни кучиња во Струга

А1он
„Бесправна држава, примитивно општество во кое владеат локални шерифи – резултатот е оваа бруталност на која сведочат денес жителите на градот Струга. Манијак, личност што