turisticki rabotnici

Македонија

Во земјава нема доволно кустоси, странски водичи раскажуваат поинаква историја за нашите локалитети

А1он
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) Љупчо Јаневски денеска, на средба со новинарите, рече дека во нашите музеи и локалитети нема
Економија

Аркан Керим е нов претседател на Tуристичко-угостителска комора

А1он
Аркан Керим е нов претседател на Туристичко-угостителска комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, кој беше избран на седница на Собрание на Комората. Керим
Македонија

Итна имплементација на мерката – бесплатни ПЦР тестови за странски туристи, бара домашниот туристички сектор

А1он
Итна операционализација на мерката бесплатни ПЦР тестови за странските државјани кои ќе докажат туристички или деловен престој во земјава со хотелска сметка или ваучер издаден
Економија

Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот за
Македонија

Туристичките работници бараат субвенции за плати и автобусите да возат со полн капацитет

А1он
Ослободување на превозот од досегашниот протокол од 50 на 100 проценти капацитет и субвеционирање на плати е ултиматумот кој го поставија туристичките агенции до 15
Економија

Туристичките работници протестираа пред Владата: „Туризмот е на респиратор“

А1он
„Туризмот на респиратор“,„Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите ќе
Економија

Туристички работници ќе го блокираат Скопје: Институциите се неми за нашите барања

А1он
Со мирен протестен марш низ центарот на Скопје, кој ќе се одржи во среда од 16:00 часот, туристичките работници ќе го изразат својот револт од