turizam

Економија

Промоција на македонските вина, храна и туризам на Саемот на Отворен Балкан во Белград од 1 до 4 септември

А1он
Под покровителство на владите на Србија, Северна Македонија и Албанија, а како дел од иницијативата „Отворен Балкан“, почнува Првиот меѓународен саем за вино, храна и
Регион

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он
Покрената е голема рекламна кампања за Бугарија во нејзините соседни земји, со цел продолжување на летната сезона и привлекување повеќе гости во септември, изјави привремениот
Регион

Министерот за туризам на Грција: Во јули имавме над 900 000 пристигнувања седмично

А1он
Во јули, неделните пристигнувања надминаа 900.000, додека оваа седмица се очекува да достигнат еден милион, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас во интервјуто
Регион

Албанските туристички работници бараат укинување ковид мерките

А1он
Во пресрет на новата туристичка сезона, Асоцијацијата на албанските туристички работници бара од Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19 да ги
Регион

Иконому: Не се загрижувачки последиците од војната врз грчкиот туризам

А1он
Атина, 3 март 2022 (МИА) – Првичната проценка е дека не се загрижувачки последиците од војната врз грчкиот туризам, рече портпаролот на грчката Влада Јанис
Регион

Руско-украинскиот конфликт ќе го погоди албанскиот туризам со најмалку 100 милиони евра

А1он
Војната меѓу Русија и Украина и затворањето на воздушниот простор за руските граѓани може да донесе голема финансиска штета врз албанскиот туризмот, оценува претседателот на
Регион

Матиќ: Србија оствари рекорден девизен прилив од туризмот во 2021

А1он
Српската министерка за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ изјави дека девизниот прилив од туризмот во Србија во 2021 година изнесува една милијарда и 596
Економија

Студенти на Факултетот за туризам во Охрид освоија Гран при и пет медали на 18. Меѓународен гастрономски натпревар во Истанбул

А1он
Тимот студенти на насоката Гастрономија од Факултетот за туризам и угостителство-Охрид забележа голем успех на XVIII Меѓународен гастрономски натпревар во Истанбул, Република Турција освојувајќи Гран
Економија

Дојран креира понуда за привлекување туристи во текот на цела година

А1он
Дојран, со помош на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот, ќе креира регионална туристичка понуда за привлекување туристи во текот на целата година, беше