ВИДЕО: По празните улици за дочекот на 2021, раздвижено на кејот во Охрид

Од:

На првиот ден од новата година, раздвижено е на охридскиот кеј. Убавото време по дочеток во домашна атмосфера пред се го искористуваат локалните жители, но и посетители од други градови. Според таблиците на возилата паркирани покрај кејот, во Охрид има скопјани, ресенчани, прилепчани, кочанчани. Поради големиот број возила, ретко се наоѓа паркинг место на првата линија до езерото.

Иако вчера сите угостителски објекти беа затворени за време на дочекот, денеска во најголемиот дел од нив не може да се најде слободно место. Со почитување на мерките за заштита од коронавирус, речиси сите маси се исполнети. Никаде, нема повеќе од четири лица на една маса, како што налага со одлуките на Владата.

За време на дочекот на Новата година, немаше никаква раздвиженост во Охрид. Како никогаш досега, чаршијата и плоштадот беа целосно празни. Без организирани прослави и огномети планирани од Општината Охрид, се дочека 2021 година. Дека се прославува завршувањето на 2020 година, навестуваше само пукањето на пиротехничките средства, точно на полноќ.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Над 3.500 граѓани со ниски приходи ќе добијат 12.000 денари за летување во домашните туристички капацитети

Ана Ололовска

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат поделени следната недела

Ана Ололовска

Тетовец измамил пензионер од Охрид, по телефон го лажел дека е лекарот што го лечел

Жарко Настоски

Дуџак: Охрид е оптоварен со нелегално градење, слаб менаџмент на рибниот фонд и недостиг од заштитни механизми за животот под вода

Мери Јордановска

Заев: Одлуката на УНЕСКО е најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме Охридскиот регион

Ана Ололовска

Стефоска: Се обврзавме на засилена заедничка работа со Албанија во зачувување на статусот на Охридскиот Регион

Ана Ололовска