Комората за туризам поддржува владин Комитет, но не и смена на директорот на Агенцијата Јаневски

Од:

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) го поддржува барањето за повторно активирање на владиниот Комитет за туризам, но не и барањето за смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски.

– Како најголема самостојна гранска стручна комора во која членуваат туристички агенции и тур-оператори, хотелско-угосителски објекти, патнички превоз, туристички водичи и придружници, како и образовни институции и асоцијации од туризмот, го поддржуваме барањето за повторно активирање на Комитетот за туризам при Владата, дотолку повеќе што тоа тело е формирано токму на наша иницијатива и покажало огромни резултати во соработката меѓу приватниот сектор и институциите. Во врска со барањето, пак, на посочените асоцијации и здруженија за реафирмирање на повикот од 28.10.2020 за оставка на директорот Јаневски го повторуваме нашиот јавно искажан став од 29.10.2020 кој е непроменет и константен – дека оставката е непотребна и претенциозна, наведува СКТМ.

Комората повикува на соработка базирана врз, како што посочува, постулатите на солидарност и професионализам без истакнување лични амбиции во прв план.

Би можело да ве интересира

Ќе ја искористи ли годинава максимално Попова Шапка масовната посетеност

Ана Ололовска

Туристичките водичи бараат да им се регулира статусот, се сретнаа со министерката Шахпаска

Жарко Настоски

ВИДЕО: По празните улици за дочекот на 2021, раздвижено на кејот во Охрид

Кристијан Ландов

Попова Шапка и Брезовица ќе привлекуваат туристи како заеднички скијачки центар

Ана Ололовска

Туризмот со ваучерите доби 400 милиони денари, ќе се бара решение за дополнителна помош на угостителите, вели Бектеши

Ана Ололовска

Нов дигитален македонски туристички водич

Ана Ололовска