pcr testovi

Македонија

Утврден изгледот на македонскиот ковид – пасош за патување во Грција, ќе биде дигитален

Маја Илиевска-Пачемска
Македонскиот ковид-пасош за патување во Грција ќе биде дигитален. Министерството за здравство веќе утврдило како тој ќе изгледа, откако минатата недела министерот за здравство, Венко
Свет

Експеримент во Барселона: Одржан концерт за 5.000 лица со негативен ПЦР тест

А1он
Во Барселона синоќа, првпат од почетокот на пандемијата, се одржа концерт пред публика од 5.000 луѓе, на кој истовремено беше тестирано спроведувањето на заштитните мерки
Свет

Германија воведува обврска за негативен ПЦР тест при влез во земјата

А1он
Секој што сака да патува во Германија од недела, 28 март, ќе треба да приложи негативен ПЦР тест на коронавирус, објави агенцијата ДПА. Пред летот,
Македонија

Гостиварски лекар земал брисови, па без тестирање издавал лажни потврди за негативен ПЦР тест

А1он
45-годишен лекар од гостиварско Чегрaне доби кривична пријава затоа што издавал лажни негативни ПЦР тестови објави Минстерството за внатрешни работи. Тој тестовите ги наплатил 1500
Македонија

Кочанчанец доби 100 дневни глоби од по 20 евра за лажен ПЦР тест​

А1он
Против 46-годишен жител на Кочани Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлог за издавање казнен налог, бидејќи сторил кривично дело „Фалсификување исправа“ односно лажна потврда
Македонија

Поднесено обвинение против шест лица за фалсификувани ПЦР тестови

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против петмина македонски и еден турски државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од
Свет

Швајцарија ќе потроши милијарда франци на бесплатни ковид-тестови за населението

А1он
Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци, со кој ќе понуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како дел од мерките во борба
Македонија

Двајца британски државјани фатени со фалсификувани ПЦР-тестови

А1он
На аеродромот во Скопје вчера биле приведени двајца Британски државјани на возраст од 37 и од 12 години бидејќи покажале фалсификувани негативни ПЦР-тестови. МВР денеска
Македонија

Кривични пријави за осум лица кои на граница покажале фалсификувани ПЦР-тестови

А1он
Регионалниот центар за Гранични работи Исток поднесе осум кривични пријави за лица кои на граничниот премин „Деве Баир“ прикажале фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирус. Како што
Македонија

Виничанец и двајца Турци уапсени на бугарска граница, пробале да поминат со фалсификувани тестови за Ковид-19

А1он
Тројца граѓани биле уапсени вчеравечер на граничниот премин „Делчево“ кон Бугарија, откако полицијата открила дека тестовите за коронавирус, кои се задолжителни при влез во соседната