Виничанец и двајца Турци уапсени на бугарска граница, пробале да поминат со фалсификувани тестови за Ковид-19

Од:

Тројца граѓани биле уапсени вчеравечер на граничниот премин „Делчево“ кон Бугарија, откако полицијата открила дека тестовите за коронавирус, кои се задолжителни при влез во соседната земја, биле фалсификат, соопшти МВР.

„На граничен премин „Делчево” синоќа во 21.30 часот полициски службеници ги лишиле од слобода М.Д.(20) од Виница и Г.Е.(28) и Ф.Ц.(30), двајцата од Република Турција, затоа што на увид приложиле негативни ПЦР тестови за кои, по извршени проверки, било утврдено дека се фалсификат,“ се вели во полициското соопштение.

Лицата биле придадени на инспектори од Одделот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Исток за понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

Канада наскоро ќе дозволи влез за странци, ама само ако се вакцинирани

Жарко Настоски

Од полноќ за влез во Словенија задолжителен „ковид-пасош“

Жарко Настоски

„Заклучувањето“ на Шпанија за време на пандемијата беше противуставно, вели Уставниот суд

Жарко Настоски