Македонија

ВИДЕО: Граѓаните оставиле најмалку 25 милиони евра во приватните лаборатории само за ПЦР-тестови

Доколку добиете симптоми на Ковид-19, а матичниот лекар се обиде да ви најде термин за да се тестирате на државна сметка, невозможно ќе биде тоа
Македонија

Вакцини ќе снемаме за 5 дена, само половина од матичните лекари се пријавиле за вакцинација

Вакциналниот пункт во модуларната болница до Инфективната клиника веќе ја троши втората пратка од Србија во која има имаше 3510 вакцини. Откако е почната вакцинацијата,
Македонија

За само 17 дена издадени рекордни 60.000 рецепти за „сумамед“ и „панцеф“

Рекордни 60.000 пакувања антибиотици азитромицин од 500мг и 13000 цефиксим, кај нас познати како „сумамед“ и „панцеф“, биле издадени за само 17 дена, говорат податоците
Македонија

Поплавен Центарот за јавно здравје, тестирање не може да се закаже ниту со плаќање

Точно од 12 до 15 часот на телефонските броеви во Центарот за јавно здравје, каде може да се закаже тестирање за Ковид-19 на приватно, односно
Видео Македонија

ВИДЕО: Стара Градска затрупана со пациенти, маските под брада, температура се мери на секој трет

Старата Градска болница во Скопје е затрупана со пациенти, а на мерките за заштита од Ковид – 19 речиси и да не се внимава. Млади,
Македонија

Коронавирусот повторно во залет, денес забележан петтиот пик

Од минатата недела бројот на новодијагностицирани со Ковид-19 во земјава повторно почна да се качува и, според анализата на „А1он“, достигнува иста бројка како што
Македонија

Пановски: Ако коронавирусот кај починатата велешанка опстојувал 3 месеци, ние ќе бидеме светско чудо

Се уште е непознато кога точно починала велешанката кај која посмртно беше утврден коронавирусот, за која министерот за здравство Венко Филипче ја отвори дилемата дека
Македонија

Државата тестирањето за коронавирус го плаќа три до четири пати поскапо од приватните болници?

Речиси 5.000 денари за еден тест за коронавирус се наплатува од страна на државата, односно од Буџетот на РСМ за тестирање на граѓаните од Ковид