apteki

Македонија

Лекови во аптеките има само на приватно, паднала врската со Фондот

Од вчера попладне врската меѓу аптеките и Фондот за здравство е во прекин. Аптекарите не можат да издаваат лекови кои се на товар на Фондот,
Свет

Од идната недела во САД ќе може да се купи вакцина против Ковид-19 во аптека

А1он
САД ќе ја зголемат дистрибуцијата на вакцините против коронавирус од 11 милиони до 13.5 милиони дози неделно, изјави Џен Псаки, портпаролка на Белата куќа. Таа
Македонија

За само 17 дена издадени рекордни 60.000 рецепти за „сумамед“ и „панцеф“

Рекордни 60.000 пакувања антибиотици азитромицин од 500мг и 13000 цефиксим, кај нас познати како „сумамед“ и „панцеф“, биле издадени за само 17 дена, говорат податоците
Македонија

Електронски креираните рецепти се достапни во сите аптека низ државата

А1он
Согласно новиот начин на електронско пропишување на лекови за хроночна терапија, пациентите можат да ги подигнат своите лекови во која било аптека на целата територија
Македонија

Електронски рецепти за хронично болните, нема потреба да се оди на лекар

Мери Јордановска
Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев денеска го претстави новиот таканаречен „електронски рецепт“, со кој хронично болните лица повеќе нема да имаат потреба
Македонија

Аптеките ги поскапеле заштитните маски зошто добавувачите ги зголемиле цените

А1он
Здружението на приватни аптеки соопшти дека сака да се огради од шпекулациите на одредени субјекти, дека во овие сериозни моменти на опасност од појава на
Македонија

Здружението на приватни аптеки против одлуката на МЗ за проширување на мрежата на аптеки

А1он
Здружението на приватни аптеки денеска соопшти дека е против одлуката на Министерството за здравство да ја проширува мрежата на аптеки доколку нема потреба од аптека
Видео Македонија

(ВИДЕО) Еден месец по укинувањето на квотите за аптеките: лекови има, пари нема

Габриела Димковиќ-Мишевска
Последниот ден од октомври првпат помина без шетање од аптека во аптека во потрага по лекови. Речиси и да нема револтирани граѓани од обидите да
Македонија

Заев: Мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во сите аптеки успешно ја спроведуваме

А1он
Во врска со мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во аптеките во целата држава, која се применува од почетокот на месецов, од
Македонија

Укинувањето на квотите за лекови стартува во периодот од 1-ви септември до 1-ви октомври

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска најави дека решението за лекови без квоти треба да стартува во периодот од 1-ви септември до 1-ви октомври, до кога надлежните