fzom

Македонија

Филиповска – Грашкоска од Инспекцискиот совет заминува во Фондот за здравствено осигурување

А1он
Владата на денешната седница го разреши од должноста директор на Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија Стево Крстевски, а за вршител на должноста директор
Македонија

Лекарите и пациентите нервозни, Фондот не гледа проблем: И по неколку недели се чека комисиите да продолжат боледување

Кристијан Ландов
Лекарите се жалат дека предмети за продолжувања на боледувања на пациенти со недели им стојат нерешени од страна на лекарските комисии. Во групи на социјалните
Македонија

Фонд за здравство: Казните за матичните лекари не може да се повлечат, законски се

По апелот на Лекарската комора да се повлечат казните за матичните лекари, Фондот за здравствено осигурување вели дека казните се законски и повлекување не може
Македонија

Казни имаат околу 1000 матични лекари, Фондот нема да ги избрише, но го намалиле износот

Маја Илиевска-Пачемска
Казни имаат околу 1000 матични лекари, нема начин да им бидат избришани оти кај сите е утврден пропуст, а Фондот за здравствено осигурување веќе направил
Македонија

Ќе се работи на ревидирање на цените на здравствените услуги на специјалистите стоматолози

А1он
Тековните проблеми со кои се соочуваат специјалистите стоматолози во своето работење, со акцентот на нивното барање за ревидирање на цените на здравствените услуги и потребата
Македонија

По пауза од еден ден, повторно се издаваат електорнските рецепти, прекината била врската меѓу „Мој термин“ и Фондот за здравство

А1он
Конекцијата меѓу Мој Термин и фондот за здравство била во прекин и затоа настанал проблем во реализација на рецептите што ги пропишуваат матичните лекари информираат
Економија

Стоматолозите бараат отпочнување на преговори со ФЗО за нов модел и за висината на капитацијата

А1он
Стоматолозите алармираат на зголемени трошоци за заштитна опрема согласно протоколите за работа со цел превенција од ризиците од КОВИД -19. Бараат итно отпочнување преговори со
Македонија

Дончев: Фондот ја намали цената на тестовите за Ковид-19, зошто приватниците ја зголемија е прашање за нив

Маја Илиевска-Пачемска
Фондот за здравствено осигурување ја намалил цената на тестот за Ковид – 19 од 5.500 на 3600 денари по анализата што ја направил на цената
Македонија

Фонд за здравство: Осигурениците можат да користат електронски и услуги по телефон

А1он
Пациентите ќе можат да ги добијат потребните здравствени услуги и преку телефон, така што осигуреното лице ќе нема потреба да доаѓа во ФЗО за отворање
Македонија

Вработен во ФЗО: Мајката на Тамара кажа дека сака да биде медицински азилант, не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Кристијан Ландов
Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување имало, но нејзината мајка, Жаклина