fzom

Македонија

Вработен во ФЗО: Мајката на Тамара кажа дека сака да биде медицински азилант, не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Кристијан Ландов
Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување имало, но нејзината мајка, Жаклина
Македонија

Неврологија со поголем условен буџет, зголемен бројот на лекови и пациенти кои примаат терапија

А1он
Универзитетската клиника за неврологија добива поголем условен буџет од Фондот за здравствено осигурување, наменет за лекови за мултипла склероза. Првпат во јавното здравство обезбедена е
Економија

Одлуката за штрајк на вработените во ФЗО во мирување, договорени одредени чекори за изнаоѓање решение

А1он
Имавме средба со претставници на УПОЗ, договоривме одредени чекори кои заеднички ги преземаме со цел да се изнајде заеднички прифатливо решение и тоа ќе го
Видео Македонија

(ВИДЕО) Еден месец по укинувањето на квотите за аптеките: лекови има, пари нема

Габриела Димковиќ-Мишевска
Последниот ден од октомври првпат помина без шетање од аптека во аптека во потрага по лекови. Речиси и да нема револтирани граѓани од обидите да
Македонија

ВИДЕО: Се зголемува капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија

А1он
За осум денари се зголемува вредноста на капитацискиот бод на сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија, беше истакнато на прес-конференција во Владата
Македонија

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

А1он
Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување
Македонија

Од октомври лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта или пасош

А1он
Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно