kardiohirurgija

Македонија

Зголемена смртност на Кардиохирургија нема, разрешен сум противзаконски – Шокаровски вели дека има хајка против Клиниката

Анита Петровска Рајковиќ
Разрешениот медицинскиот директор на Клиниката за кардихирургија д-р Марјан Шокаровски денеска на прес конференција праша дали и зошто некој сака да ја затвори и уништи
Македонија

Демири го разреши директорот Шокаровски поради висока смртност на Кардиохирургија

Анита Петровска Рајковиќ
Разрешен е директорот на Клиниката за кардиохирургија, д-р Марјан Шокаровски, кажа денеска министерот за здравство Илир Демири. „До мене стигнаа наоди дека е зголемена смртноста
Uncategorized Македонија

„Не може да се дојде до термин на државна кардиохирургија“: Пациентите незадоволни откако Фондот ги намали операциите во приватните клиники

Орце Костов
Фондот за здравствено осигурување го намали бројот на кардиохируршки интервениции за 2024 година во приватните клиники „Жан Митрев“ и „Систина“ за осигурениците кои досега на
Македонија

Случајот со Леонид ги откри сите слабости на Фондот: Се кратат пари за лекување и за операции на срце во приватните клиники

Орце Костов
Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) уште повеќе го навлече гневот на граѓаните и на пациентите откако на брифингот со новинарите раководните лица на оваа институција
Македонија

Пациентите оставени на цедило: Фондот ги намали операциите на срце во приватните клиники

Орце Костов
Фондот за здравствено осигурување ќе го намалува бројот на кардиохируршки интервениции во приватните клиники „Жан Митрев“ и „Систина“ за осигурениците кои досега на државна сметка
Македонија

(ВИДЕО) Кој кого нападна на Кардиохирургија: „А1он“ доби снимка од „инцидентот“ помеѓу Јовев и Шокаровски

Орце Костов
Инцидентот помеѓу кардиохирургот проф. д-р Сашко Јовев и директорот Марјан Шокаровски кој Клиниката за кардиохирургија го пријави во полиција, најверојатно не бил само вербален како
Македонија

Државна кардиохирургија првпат изведе метод за стент на лак на аорта при третман на пациенти со потешка состојба

А1он
На ЈЗУ Државна кардиохирургија во Скопје првпат во регионот е изведен метод на ставање стент на лак на орта, кој ќе овозможи полесен третман на
Македонија

Марјан Шокаровски е нов директор на Кардиохирургија

А1он
Министерството за здравство информира дека за нов директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија е назначен д-р Марјан Шокаровски, кој е дел од тимот на
Македонија

Јовев го потпишал решението за негово разрешување од директор на Кардиохирургија

А1он
Сашко Јовев за МИА потврди дека вчера го потпишал решението со кое министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши од директорската функција на Клиниката за