zastitni maski

Македонија

Сали: Сакам да бидам првиот што ќе најави – од утре сме без маски, но ситуацијата сѐ уште не е толку позитивна

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство, Беким Сали, очекува во текот на неделава да преминеме во зелена фаза во однос на ризикот од ширење на коронавирусот, но сѐ
Свет

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он
Министерскиот совет кој се одржа попладнево донесе одлука дека носењето заштитна маска во затворени простории нема повеќе да биде задолжително. И покрај предупредувањата на научниците,
Свет

Тајландскиот премиер не носел маска на состанок, му пишаа казна од 190 долари

А1он
Тајландскиот премиер Прајут Чан-о-Ча денеска бил казнет затоа што не носел маска, откако стапија на сила новите ограничувања за коронавирусот во обидот да се спречи
Свет

Заштитните маски се опасни за животната средина

А1он
Секоја минута во светот се користат и фрлаат три милиони заштитни маски, а многу завршуваат во природата и претставуваат вистинска еколошка бомба, пишува списанието „Фанпејџ“.
Свет

ВИДЕО: Брутален потег на чешки полицајци, човек што не носел заштитна маска соборен на земја пред неговото мало дете

А1он
Снимката од инцидент во чешкиот град Ухерско Храдиште, на која се гледа како полицајци соборуваат човек на земја пред неговото мало дете, поради тоа што
Македонија

Велешанец починал откако бегал од полицајци кои сакале да го казнат за неносење маска

А1он
60-годишен жител на Велес починал вчера откако му се слошило во полициската станица во градот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Велешанецот бил запрен од полицајци
Свет

Фаучи: Луѓето ќе мора да носат маски уште неколку месеци

А1он
Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека луѓето ќе мора да носат маски уште неколку месеци за да го избегнат коронавирусот додека трае вакцинацијата. Фаучи
Свет

Носењето две маски ја зголемува заштитата од Ковид-19 на 92,5 проценти

А1он
Носењето две маски преку лицето – платнена врз хируршка – ја зголемува заштитата од Ковид-19 на 92,5 проценти, се нагласува во анализа на Американскиот центар
Свет

ВИДЕО: Туристи не носеле маски на Бали, по казна прават склекови

А1он
Познатото летно одморалиште во Индонезија, островот Бали од минатата година има воведено задолжително носење на заштитна маска поради коронавирусот, а кршењето на таа обврска се
Свет

ВИДЕО: Милијарди заштитни маски ги загадија океаните, ќе бидат таму и по 450 години

А1он
Во текот на 2020 година, во светот се произведени околу 52 милијарди заштитни маски за лице, а отприлика секоја триесетта (1.56 милијарди) завршила во светските