zastitni maski

Македонија

Велешанец починал откако бегал од полицајци кои сакале да го казнат за неносење маска

А1он
60-годишен жител на Велес починал вчера откако му се слошило во полициската станица во градот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Велешанецот бил запрен од полицајци
Свет

Фаучи: Луѓето ќе мора да носат маски уште неколку месеци

А1он
Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека луѓето ќе мора да носат маски уште неколку месеци за да го избегнат коронавирусот додека трае вакцинацијата. Фаучи
Свет

Носењето две маски ја зголемува заштитата од Ковид-19 на 92,5 проценти

А1он
Носењето две маски преку лицето – платнена врз хируршка – ја зголемува заштитата од Ковид-19 на 92,5 проценти, се нагласува во анализа на Американскиот центар
Свет

ВИДЕО: Туристи не носеле маски на Бали, по казна прават склекови

А1он
Познатото летно одморалиште во Индонезија, островот Бали од минатата година има воведено задолжително носење на заштитна маска поради коронавирусот, а кршењето на таа обврска се
Свет

ВИДЕО: Милијарди заштитни маски ги загадија океаните, ќе бидат таму и по 450 години

А1он
Во текот на 2020 година, во светот се произведени околу 52 милијарди заштитни маски за лице, а отприлика секоја триесетта (1.56 милијарди) завршила во светските
Македонија

МВР вели дека ја истражува „роденденската забава“ без маски на челниците на ДУИ

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска добило пријава за случајот со прославата на роденденот на лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера во новите простории на Министерството
Регион

ВИДЕО: Загрепчани празнуваат во гужви, без маски и со жива музика, ечи „Јовано, Јованке“

А1он
Според денешните снимки кои ја пренесуваат атмосферата на Бадник во Загреб, жителите на хрватскиот главен град како да заборавиле дека има пандемија. На популарниот Цветен
Свет

ВИДЕО: Скопјанец им нуди на Канаѓаните заштитни маски од автомат

А1он
Едвин Муминовиќ е роден во Скопје, а живее во канадскиот град Ванкувер, каде од неодамна ја постави првата продажна машина за заштитни маски, дезинфициенси и
Магазин

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

А1он
Компанијата „Моци“ од Санкт Петерсбург, Русија, создаде луксузна заштитна маска за оние со подлабок џеб и префинет, скап вкус. Станува збор за маска за лице