kazni

Економија

Пазарна се закани со казни за сите што ќе работат утре: Исклучок се фирмите кои не можат да го запрат производството

Орце Костов
Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавачи дека согласно Заклучокот на Техничката Влада на Република Северна Македонија донесен на Шестнаесеттата седница одржана на 16
Македонија

Нема плата ако не гласате, не може да извадите возачка, парични казни – Земји каде гласањето е задолжително

Повеќето демократски влади во светот ги сметаат изборите за граѓанско право. Некои сметаат дека учеството на избори е и граѓанска одговорност на граѓаните. Сепак, повеќе
Свет

Нови промени за сообраќајните казни во ЕУ: Никој веќе нема да може да ги избегне

А1он
Претставниците на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент постигнаа привремен политички договор за директивата, која треба да го олесни спроведувањето на казните за возачите
Македонија

Казнети 136 возачи во Скопје: Возеле брзо, немале возачка, зборувале на телефон

А1он
Во сообраќајни контроли вчера во Скопје извршени од Секторот за внатрешни работи Скопје биле казнети 136 возачи. Како што информира Министерството за внатрешни работи, 17
Македонија

500 евра глоба за родителите ако децата пукаат со петарди – казна затвор за препродавање

Анита Петровска Рајковиќ
Оштетени прсти, раце, дланка се регистрирани низ болниците во Македонија во последните години, како последици од употребата  на  петарди. Бројката е поголема во периодот околу
Регион

Со високи казни ќе воведува ред: До 4.000 евра за лажни вести и лошо воспитано дете во Хрватска

А1он
Министерството за внатрешни работи на Хрватска најави зголемување на казните за прекршоци против јавниот ред и мир, но сумите што ги предлагаат се навистина изненадувачки
Економија

Над 15.000 евра казни за шест компании кои не ја замрзнале цената на лебот

Орце Костов
По одлуката на Владата за замрзнување на цената на лебот до 33 денари Државниот пазарен инспекторат на терен извршил над 250 контроли и констатирал прекршувања
Економија

По објавата на „А1он“: Превозниците кои плаќаа казни за лиценца која не постои повикани на средби во економија и транспорт и врски

Орце Костов
По сторијата на „Аон“ за комбињата со кои се врши превоз на патници дека при секое напуштање на или влегување во земјава добиваат казни од