glasanje

Македонија

Не помина Законот за амнестија: 17 пратеници гласаа „за“, а 66 „против“

Александар Тодески
Со 66 гласа против, тројца воздржани и 17 гласа за, не помина Законот за амнестија кој министерот за правда, Кренар Лога го образложуваше пред пратениците.
Регион

Почна пребројувањето на гласовите за претседател на Република Српска

А1он
Во Главниот центар за броење во Сараево започна пребројувањето на гласачките ливчиња за претседател на Република Српска. Претседателот на Централната изборна комисија на Босна и
Регион

Првиот круг гласање за нов претседател на Албанија на 10 мај

А1он
Првиот круг гласање за нов шеф на државата во албанскиот парламент ќе се одржи на 10 мај, потврдуваат од владејачката Социјалистичка партија. Координаторот на пратеничката
Македонија

Маричиќ: Oтворените советнички листи на локалните избори ќе бидат чекор кон една изборна единица за парламентарните

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. „Тоа е закон
Македонија

Шест пријави за нерегуларности на изборите во Кочани

А1он
Во Основното јавно обвинитeлство Кочани се преземаат дејствија за расчистување на вкупно шест настани пријавени до овој момент. Се однесуваат на наводен изборен поткуп и
Македонија

Се налутил дека не му дозволиле да гласа со неважечка лична карта, па ги снимал со мобилен

Искра Манојлоска
Граѓанин денеска се обидел да гласа приложувајќи лична карта со поминат рок на важење, но членовите на избирачкиот одбор не му дозволиле. Тој се налутил
Македонија

Прифатени 1.430 пријави на гласачи од дијаспората, рокот завршува на 11 март

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) досега прифатила 1.430 пријави за гласање на македонски државјани што живеат или се на привремена работа во странство за претстојните предвремени
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа, власта кубури со мнозинство за законот за Јавното обвинителство

А1он
На неколку дена до распуштањето на Собранието неизвесно е дали законот за Јавното обвинителство ќе ги помине собраниските процедури и ќе биде донесен до 12