glasanje

Македонија

Прегласувањето на седумте избирачки места почна навреме

Орце Костов
Во 7 часот се отворени четирите избирачки места, по две во општина Долнени и две во општина Крушево каде се прегласува за парламентарните избори во
Македонија

Во Демир Капија над 46 отсто излезност до 15 часот, во Неготино над 42 отсто

А1он
Во Демир Капија е регистрирана 46.15 проценти излезност на претседателските избори и 46.03 отсто излезност на парламентарните избори, до 15 часот. Во Неготино, до тој
Свет

Борис Џонсон дојде на гласање без лична карта иако воведе закон според кој таа е обврска

А1он
Поранешниот британски премиер Борис Џонсон, кој ја воведе контроверзната обврска гласачите да приложат лична карта со фотографија при гласањето, вчера беше отфрлен од гласачкото место
Македонија

(ВИДЕО) 12 граѓани ги фотографирале гласачките ливчиња, шест пријави за нудење на поткуп – Министерот Тошковски за изборниот ден

Анита Петровска Рајковиќ
„Со задоволство сакам да истакнам дека денешниот изборен ден помина во демократска атмосфера како резултат на добрата соработка на полицијата, Државната изборна комисија и другите
Македонија

ДИК: Заврши гласањето во казнените установи, на болните и раселените, во дијаспората се уште се гласа

А1он
Вкупно 14-те гласачки места во казнено поправни установи каде своето гласачко право денеска можеа да го остварат 2 147 гласачи, се затворени, а одѕивот изнесува
Македонија

Нема плата ако не гласате, не може да извадите возачка, парични казни – Земји каде гласањето е задолжително

Повеќето демократски влади во светот ги сметаат изборите за граѓанско право. Некои сметаат дека учеството на избори е и граѓанска одговорност на граѓаните. Сепак, повеќе
Македонија

Џафери не прифаќа гласање со стари документи: Има уште 50 дена, граѓаните имаат време да се сликаат

Статистиките кои ги побарал техничкиот премиер Талат Џафери говорат дека за еден месец, односно во февруари имало 123.983 барања за пасоши, од кои изготвени се
Македонија

Тошковски ќе бара решение како да гласаат над 100.000 граѓани кои немаат лична карта, а имаат пасош без „северна“

Орце Костов
Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски на денешната владина седница ќе побара решение за граѓаните кои имаат право на глас, но немаат документи, да може
Македонија

Дијаспората незаинтересирана за гласање во Македонија: Досега пристигнати 209 пријави

Дијаспората е незаинтересирана да гласа на изборите во Македонија, барем според досегашниот број на пријави. До Државната изборна комисија, досега пристигнале 209 пријави, од кои
Македонија

Не помина Законот за амнестија: 17 пратеници гласаа „за“, а 66 „против“

Александар Тодески
Со 66 гласа против, тројца воздржани и 17 гласа за, не помина Законот за амнестија кој министерот за правда, Кренар Лога го образложуваше пред пратениците.