rabotodavaci

Економија

Пазарна се закани со казни за сите што ќе работат утре: Исклучок се фирмите кои не можат да го запрат производството

Орце Костов
Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавачи дека согласно Заклучокот на Техничката Влада на Република Северна Македонија донесен на Шестнаесеттата седница одржана на 16
Македонија

Не постои законска можност Владата со заклучок да прогласува дополнителни неработни денови за да се гласа

Орце Костов
Изборните денови 24 април и 8 мај кои Владата со заклучок ги прогласи за неработни денови кои нема да се одработат наметнаа повеќе дилеми потешкотии
Економија

Ваучери за брак, слободен ден за роденден: Дефицитот од работници ги принуди фирмите да ги зголемат бонусите

Орце Костов
Кога во 2023 година стапија на сила законските измени со кои неделата беше прогласена за неработен ден, работодавачите предупредуваа дека тоа може на крајот да
Економија

Газдите по зголемувањето на минималецот: Работниците мора да си ги заслужат и одработат платите

Орце Костов
Бизнис-заедницата вети дека ќе ги почитува законските одредби кои произлегуваат од социјалниот дијалог со Владата и работниците, односно од покачувањето на минималната плата од март
Македонија

ССМ против работодавачите околу неработната недела: Навикнати сте на робовладетелско општество

А1он
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) реагира на денеска изразените ставови на Организацијата на работодавачи, коja смета дека владиниот план за неработна недела ќе предизвика
Македонија

Неработењето во недела ќе влијае негативно, можни се и отпуштања, предупредуваат работодавачите

А1он
Прогласувањето на неделата за неработен ден ќе предизвика финансиски загуби во одредени сектори, ќе ја намали продуктивноста и конкурентноста на компаниите и ќе ги принуди
Македонија

Потрошувачите и работодавачите против неработна недела, продавачките не би работеле

Ана Василевска
Ако државата се бори за пазарна економија, нонсенс е да донесува закон што ќе ограничува, односно нема да им даде право на избор на приватните
Економија

Работодавачите бараат итно да се формира нова влада и да се донесе нов сет антикризни мерки

А1он
Организацијата на работовачи бара брзо формирање на Влада, со цел да се донесат нов сет антикризни мерки. Претседателот на Организација на работодавачи, Ангел Димитров вели
Економија

Царовска: Најважно ни е и работодавачите и работниците да ги почитуваат протоколите

А1он
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска одржа координативен состанок со дополнителната министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, претставници од граѓанските организации „Гласен
Економија

ОРМ: Уредбите од новите економски мерки да бидат усогласени со бизнисот

А1он
Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) очекува најавениот трет пакет економски мерки за ублажување на штетите од кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата да има позитивно