nerabotna nedela

Македонија

Хоџа: Пратениците да дадат поддршка за измените со кои недела ќе биде неработен ден

А1он
Владата очекува Предлог-измените на Законот за работни односи со кои недела треба да биде прогласен за неработен ден наскоро да ги помине собраниските процедури и
Македонија

Расправата по новиот закон за работни односи продолжува по одморите, во собраниска процедура ќе се најде наесен

А1он
Новиот закон за работни односи со кој целосно ќе се регулира оваа сфера најверојатно ќе влезе во собраниска процедура на крајот на октомври или почетокот
Економија

Законот за работни односи оди на второ читање

А1он
Членовите на собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, во прво читање
Македонија

Законските измени за недела неработен ден во матичната собраниска комисија

А1он
Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска треба да расправа за Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи во прво
Економија

Законот за недела неработен ден ќе предизвика отпуштања и неизвесност во реализацијата на капиталните проекти, предупредува стопанството

А1он
Отпуштања до 30 проценти, неизвесна реализација на капиталните проекти, застој во производството, повисоки трошоци, намалена продуктивност и несигурен поврат на инвестициите, ќе предизвика законското решение
Видео Македонија

ВИДЕО: Наместо продавачите во моловите, во недела ќе одмораат само вработените во казината и обложувалниците

Искра Манојлоска
Законските измени кои беа поттикнати од работниците кои работат во неделите и празниците, им донесоа неработна недела само на казината и обложувалниците. Сите продавници и
Македонија

СДСМ: Повисока дневница и слободен ден за тие кои ќе работат во недела

А1он
Владата го усвои Предлог-законот за работни односи со чии измени недела ќе биде ден за неделен одмор од први октомври 2021 година. Измените на овој
Економија

(ВИДЕО) Тренчевска: Недела, ќе биде ден за неделен одмор

А1он
„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев ги реализира ветувањата дадени пред граѓаните, ги реализира мерките и политиките што обезбедуваат подобри услови за работа
Економија

„Гласен текстилец“ ќе го оспори Законот за недела неработен ден

А1он
Класична манипулација е законот недела неработен ден за работниците, оцени Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип, кое како здружение низ годините бараше и е иницијатор за
Економија

Ангел Димитров: Недела неработен ден, добар компромис меѓу синдикатите, Владата и работодавачите

А1он
Законското решение недела да биде неработен ден што вчера Владата го усвои на седница е добар компромис, кој е постигнат преку дијалог на социјалните партнери