Во Чаир казни за 12 продавници кои работеле во недела

Од:

Припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат за труд на подрачјето на општина Чаир извршиле контроли во објекти на ул.„Цветан Димов“ и „Џон Кенеди“ со цел да се утврди дали работодавачите ги почитуваат законските одредби кои се однесуваат на забраната за работа во недела во оние дејности кои не спаѓаат во исклучоците утврдени со Законот за работни односи информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од вкупно извршените контроли изречени се 12 мерки, односно издадени се осум решенија за забрана за вршење дејност во рок од 15 дена, три решенија за наредба за засновање работен однос за лица затекнати во објектите без регулиран работен однос и едно решение за опомена за регистрирање на нерегистрирана дејност.

Би можело да ве интересира

Во Скопје возач удрил полицаец, го стартувал возилото и избегал

Насилство во Чаир: Жена е нападната од нејзиното момче

МВР: Прекршочна постапка против општините Чаир и Тетово и нивните градоначалници

Горан Наумовски

СВР Тетово најави дека ќе бара кој го вееше знамето со картата на „Голема Албанија“

Предраг Петровиќ

Знаме со карта на „Голема Албанија“ на концертот во Тетово организиран за косовскиот премиер Курти

Предраг Петровиќ

Курти во Чаир и Тетово, пречекан од градоначалниците Ганиу и Касами: Бато Адем Демачи е симбол на слободата