branko azeski

Економија

„Бехтел и Енка“ бара од Стопанска Комора да им обезбеди 4.000 работници за работа на автопатите

Орце Костов
Стопанската комора на Северна Македонија стои на располагање во изнаоѓање, односно вмрежување на локалните домашни компании кои треба максимално да бидат вклучени при реализација на
Економија

Бранко Азески бара функционерите да штедат: Службените возила за викенд ви се по нивите и по швалерај

Орце Костов
Да се подигне на највисоко ниво одговорноста на функционерите и административците, да се укинат управните одбори во институциите кои ги има вкупно 1 320 со
Економија

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, членовите на Управниот одбор и најистакнатите стопанственици
Економија

Азески: Струјата ќе не „дрма“ во наредниот период

А1он
Покрај последиците од пандемијата, снабдувањето со електрична енергија во наредните години ќе биде прашање со кое ќе се занимаваме 24/7, предвудува претседателот на Стопанската комора
Македонија

По отповикувањето, Азески на Црна Гора и посака брз развој и просперитет, на компаниите поголем профит

А1он
Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, кого Владата во Подгорица го отповика од функцијата почесен конзул во Скопје, утрово, преку соопштение до
Економија

Азески: Македонското стопанство се наоѓа пред најголемиот предизвик досега

А1он
Во моментов никој не може да процени колку ќе трае и како ќе се развива предизвикот пред кои сме исправени. Владата засега се снаоѓа добро
Економија

Средба Азески-Комшиќ: Подобрување на односите на економски план

А1он
Подобрување на инфраструктурните капацитети, воведување на авионска линија, подобрување на комуникативните можности, иницијатива за формирање на Министерство за регионален развој беа главни теми на денешната