nerabotna nedela

Економија

Шахпаска: Од почетните 34 , сега дојдовме до 36 дејности кои треба да работат во недела, предлогот ќе биде објавен на ЕНЕР

Маја Илиевска-Пачемска
Предлог – законот со кој недела ќе се прогласи за неработен ден за сите е во завршна фаза, а со последните преговори се дефинирало кога
Македонија

Шахпаска разговараше со синдикатот на Клинички центар околу неработната недела

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оддржа онлајн состанок со претставници на Синдикатот на Клинички центар, на кој се разговараше за законското
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска за неработната недела: Неважно е дали една кожена јакна ќе ја купите во сабота или во недела

Ана Василевска
Навиките за пазарување треба да се променат и неважно е дали некој ќе пазарува во сабота или некој друг ден и неработната недела нема да
Македонија

Директорката на Трудовиот инспекторат Тренчевска не може да каже што точно се внесува во законот за неработна недела

А1он
Измената на законот за работни односи се уште е во тек, па поради тоа не можам да кажам што точно се регулира со членот од
Економија

Во многу сектори мора да се работи во недела, велат бизнисмените

А1он
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе
Економија

Битиќи вели дека неработната недела ќе ја зголеми социјалната рамноправност и ќе ги заштити работничките права

А1он
На денешната седница на Економско социјалниот совет се разгледуваше драфт текстот за законското решение за „недела неработен ден”. Трипартитниот дијалог ја потврди намерата на Владата
Македонија

Шахпаска го презентира предлог-законот за неработна недела

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и дополнување на
Регион

Вучиќ не сака да слушне за неработна недела во Србија: Одете во други земји

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека нема да се согласи недела да се прогласи за неработен ден во земјата, откако во Србија се појавија
Економија

Шахпаска: Недела треба да биде неработен ден за најголемиот дел работници

А1он
Дебатата што се одвиваше изминатиот период навистина беше опсежна и дава значаен придонес во подготовката на конечното законско решение, преку кое ќе се овозможи денот
Економија

Остануваат заложбите за неработна недела, дебати ќе има за се вклучат сите засегнати страни, вели Шахпаска

А1он
Процесот за недела неработен ден продолжува со уште дебати, се во насока на донесување на таков закон, а дискусиите се водат со сите засегнати страни