МТСП: Пратениците од опозицијата да не го блокираат законското решение за недела – ден на неделен одмор, работниците го очекуваат ова право

Од:

Министерството за труд и социјална политика апелира до пратениците од опозицијата да не ја кочат собраниската процедура за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со кој се дефинира дека недела е ден на неделен одмор.

– За жал, во текот на целиот ден, на Комисијата за труд и социјална политика, поради процедурални забелешки, не беше овозможено да се отвори расправа за Предлог-законот, кој работниците го очекуваат и кој треба да почне да се применува од 1 октомври оваа година. Овој Предлог закон овозможува над 92 проценти од вработените да одмораат во недела и со тоа да создадат рамнотежа меѓу приватниот професионалниот живот. Дополнително, законското решение кое е на второ читање во матичната собраниска Комисија за труд и социјална политика, за малиот процент работници кои ќе работат во недела гарантира дополнителни најмалку 50 проценти повисока дневници и слободен ден, велат од МТСП.

Од овие причини, нагласуваат од Министерството, од исклучително значење е пратениците и од владејачкото мнозинство и од опозицијата, да бидат конструктивни и да дејствуваат во интерес на граѓаните.

– Потсетуваме дека Предлог-законот за изменување и дополнување на работните односи, беше подготвен низ една широка и конструктивна дискусија и доби силна поддршка и од претставниците на работниците и на работодавачите, стои во денешното соопштение од Министерството за труд и социјална политика.

Би можело да ве интересира

Шахпаска – Граната Менгини: Низ процес на широки консултации ќе дојдеме до најдобриот закон за родова еднаквост

Ана Ололовска

Средба Шахпаска-Самарџиќ Марковиќ: Политиките за ранливите категории граѓани даваат резултати

Ана Ололовска

Германските инвеститори со уредба бараат прецизирање на Предлог-законот за недела неработен ден

Отворен првиот национален Центар за поддршка на социјалните претпријатија

А1он

ВИДЕО: Отворен првиот Национален центар за поддршка на социјалните претпријатија

Ана Ололовска

МТСП: Обезбедени дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања преку Оперативниот план за вработување

Ана Ололовска