СДСМ: Повисока дневница и слободен ден за тие кои ќе работат во недела

Од:

Владата го усвои Предлог-законот за работни односи со чии измени недела ќе биде ден за неделен одмор од први октомври 2021 година. Измените на овој закон кои се изработени по пат на социјален дијалог, предвидуваат недела да биде ден за неделен одмор за сите работници, освен за дел од работниците во дејностите каде работниот процес не може да биде прекинат велат од СДСМ.

„Но, овие работници кои ќе работат во недела ќе добиваат дневница повисока за најмалку 50% од редовната дневница, а исто така ќе добијат и слободен ден што можат да го искористат во наредните седум дена. Резултатите од спроведените анализи говорат дека, со овие измени, недела ќе биде ден за одмор за над 92% од работниците во земјава“ 0 се вели во соопштението од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Се обединуваме со граѓаните и сите демократски и прогресивни групи

СДСМ: Државата може да оди напред само ако и Град Скопје и општините туркаат напред

Ана Ололовска

СДСМ: Да се обединиме, државата оди напред само ако и Скопје влече напред

Ана Ололовска

СДСМ Скопје контра Арсовска: Ние инвестираме во иднината на младите, а не во луксузни канцеларии како тие во Белaта палата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Заедно со народот го поразивме СДСМ со над 55 илјади гласови разлика

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во вториот круг меѓусебе ќе се борат за градоначалник во 25 општини

Катерина Павлова-Николовска