Уставниот суд не донесе одлука за „работа во недела“

Од:

Уставниот суд денеска ја одржа XXVIII-та седница со дневен ред на кој се расправаше по три реферати, меѓу кои и рефератот У.бр.4/2022 кој опфаќа „работа во недела” информираат од Судот.

dobivaj vesti na viber

-Уставниот суд не донесе одлука за овој предмет поради недоволно мнозинство на гласови, односно еден од судиите на јавната расправа се изјасни дека нема да го поддржи рефератот. Предлогот на овој предмет гласеше „да не се поведе постапка”, што значи Законот да остане во правниот поредок, односно недела да остане неработен ден, освен во дејностите за кои е исклучок и кои се предвидени со овој закон. Потсетуваме дека Уставниот суд работи со вкупно пет судии од предвидени девет според Уставот, а за одлучување се потребни најмалку петмина, колку што се вкупно судии во моментов се вели во соопштението од Уставен.

Би можело да ве интересира

Уставен ќе ја испитува законитоста на планот по кој веќе им никна зграда во двор на водњанци

Во Чаир казни за 12 продавници кои работеле во недела

Уставниот суд го укина членот 12 од Законот за стратешки партнер

Бектеши: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, а работниците ќе добијат 100% поголема дневница

А1он

Николоска: ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од партиски инсталации во судството, доказ за тоа се нивните предлози за уставни судии

Кои се кандидатите за уставни судии: Климовски, Витларов од едната, Јовески, Скендер предлог од другата страна

Кристијан Ландов