Култура

Стефоска: Одговорноста за Охрид да го загуби статусот за заштита од УНЕСКО е на сите нас

Ана Василевска
За да одговориме на препораките и барањата на центарот за заштита на свесткото култрно наследство од УНЕСКО, одговорноста мора да ја понесеме сите, рече министерката
Култура

Стефоска за резултатите од конкурсот: Распределени се 11 милион евра,селекција од рекордни 6352 проекти

Ана Василевска
Со вонреден напор и под голем притисок кон Комисиите, успеавме да ги селектираме најдобрите проекти за кои единствен критериум беше квалитетот, рече министерката за култура
Видео Култура

(ВИДЕО) Расправа на директорот фискултурец со актерите од Струмица: Можам да ја водам институцијата, имам дипломи

Ана Василевска
Доволно сум компетентен да ја водам институцијата НУЦК „Антон Панов“, имам менаџерски сертификати и на оваа тема нема причина да се дебатира, вели новоназначениот директор
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска за неработната недела: Неважно е дали една кожена јакна ќе ја купите во сабота или во недела

Ана Василевска
Навиките за пазарување треба да се променат и неважно е дали некој ќе пазарува во сабота или некој друг ден и неработната недела нема да
Македонија

(ВИДЕО) Актерките за сексуалното насилство: дел од професијата е понекогаш да сме голи, тоа не смее никој да го злоупотреби

Ана Василевска
Четири наши глумици од разни генерации застанаа во одбрана на жртвите на сексуалното насилство и ги поддржаа колешките од регионот, кои, по случајот со актерката
Македонија

(ВИДЕО) Психолог Хаџиванова: Жртвите на сексуално насилство молчат долго од страв или срам

Ана Василевска
Скандалот што ја тресе соседна Србија, а се однесува на жртвите на професорот по глума Мика Алексиќ, повторно ја актуелизираа темата за сексулано насилство врз
Регион

Тешката судбина на Мира Фурлан: Поради нејзината љубов кон Србинот, таа беше прогласена за предавница, ѝ го одзедоа имотот, ѝ се заканија со смрт

Ана Василевска
По веста за смртта на познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан, која почина на 65-годишна возраст, јавноста се потсетува на нејзината биографија исполнета со
Македонија

На камион му снемало сол, заглавен на мраз чека помош од „Македонија пат“, непроодно кон Скопје

Ана Василевска
Возила, автобус и камионот задолжен за фрлање сол на улиците во реонот кај скопските села во подрачјето кон с. Говрлево околу 20.30 часот се заглавени
Македонија

Загадувачот „Пејпер мил“ од Кочани се затвора, не било исплатливо да работат на метан

Ана Василевска
По последната опомена на Државниот инспекторат за животна средина, кога наложи фабриката „Пејпер мил“ од Кочани  да користи метан за енергенс, сопственикот донел одлука да
Видео Економија

(ВИДЕО) Лукаревска: Физички лица делат плати и по три милиони, а на работниците им уплаќаат по 5 денари

Ана Василевска
Компаниите кои добиле помош од државата од пакетот економски мерки за справување со ковид-кризата, а овие средства не ги исплатиле на работниците, Управата за јавни