parkovi i zelenilo

Македонија

Директорот на „Паркови и зеленило“ поднесе оставка

А1он
Директорот на ЈП Паркови и зеленило Зухејр Реџепи поднесе оставка. Одлуката за која инфомираше на социјалните мрежи вели дека е поради здравствени предизвици со кои
Македонија

„Паркови“ в недела ќе го отстрани паднатото дрво во Аеродром за кое доби најава за тужба

Маја Илиевска-Пачемска
ЈП „Паркови и зеленило“ попладнево извести дека паднатото дрво во Аеродром за кое доби најава за тужба, било ставено на програма за сечење на четврти
Македонија

Паркови и зеленило Скопје: Остро го осудуваме вандализмот во паркот Македонија

А1он
„Оштетени, искршени и откорнати клупи, расфрлени во зеленилото во парк Мкедонија, е сликата која утрово нашите екипи ја затекнаа во паркот“, велат од ЈП Паркови
Македонија

Арсовска го постави Ангеле Сотировски за нов в.д. директор на ЈП ”Паркови и зеленило”

А1он
Ангеле Сотировски е назначен за нов в.д. директор на Јавното Претпријатие ”Паркови и зеленило”, по спогодбениот престанок на функцијата на досегашниот директор Ардијан Муча. Ангеле
Македонија

Професори против сечење на жардиниерското зеленило кај Автокоманда: Да се престане со овој бесмислен масакр

Ана Василевска
Група на универзитетски професори и асистенти од Шумарскиот факултет остро реагираат на отстранувањето на булеварското зеленило во Автокоманда и на булеврот Гоце Делчев, во близина
Македонија

ЈП „Паркови и зеленило“ со свој придонес во „Денови на пролетта – Денови на екологијата“

А1он
ЈП „Паркови и зеленило“ се вклучи со свој придонес во реализација на проектот „Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во организација на Град Скопје,
Македонија

Започна пролетното садење на цветните леи во Скопје

А1он
„Овој временски перод од годината е најпогоден за садење на пролетен цветен расад низ градското зеленило. Затоа нашите екипи, после акциите за генерално чистење на
Македонија

ЈП „Паркови и зеленило“ ги чистеа зелените површини во Карпош 3

А1он
Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ вчера извршија активности на чистење и средување на јавните зелени површини во населбата Карпош 3, како и сечење
Македонија

Започна акцијата за генерално чистење на општината Сарај

А1он
Во текот на денешниот ден започна акцијата за генерално чистење на општината Сарај, во којашто ќе земат учество ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје и ЈП
Македонија

Прекопите во зелените површини сè повеќе го оштетуваат зеленилото

А1он
„Со големото аерозагадување, издувните гасови од автомобилите, концентрацијата на популацијата во метрополите, се повеќе се наметнува потребата од поголемо значење и одговорно однесување кон животната