Македонија

Реакции за учебникот по социологија: Содржината е понижувачка за етничките заедници

Ана Василевска
По реакциите за содржината на учебник по социологија за втора година на реформираното гимназиско образование во кој е наведена содржина која се однесува на наталитетот
Македонија

Почина премрзнатиот овчар што беше со часови на раце носен до болница

Ана Василевска
Овчарот кој беше најден премрзнат во кратовско, починал утрово во штипската болница. Информацијата за А1 он ја потврдија од болницата. Пациентот бил лекуван со конзервативна
Македонија

Трогателна приказна за неспособноста на институциите: Четворица 5 часа на раце го носевме пациентот по козји патеки

Ана Василевска
„Ние четворицата околу 5 часа на раце го носевме пациентот по козји патеки, низ екстремно стрмен предел и шума, наместа затрупани со снег, преку река
Македонија

Најмладата жртва на Ковид-19 е 28-годишен пациент од Охрид

Ана Василевска
Во болнички услови, денеска починал 28-годишен пациент од Ковид-19. Тој е најмладата жртва на вирусот во текот на изминатото деноноќие. 28-годишниот маж бил со две
Македонија

Учебник по социологија за втора година: Необразованите Албанци, Турци и Роми немаат свесна контрола на раѓањето

Ана Василевска
Во учебник по социологија за втора година на реформираното гимназиско образование е наведена содржина која се однесува на наталитетот во државата и истиот е објаснет
Македонија

Со координирана работа на експерти институциите ќе го спасуваат Охридскиот регион

Ана Василевска
Лошата координација на релевантните институции, ниските капацитети на експертските институции се нотирани во извештаите на УНЕСКО како една од најслабите точки поради кои има неконтролирана
Култура

(ВИДЕО) Стефоска и Гаџа во дебатата за проекти во културата: Нема веќе одлучување според етнички проценти

Ана Василевска
Последниот конкурс за поддршка на проекти во културата е реализиран со досега рекорден број пријави и максимална одговорност од страна на членовите на комисиите, тврди
Култура

Стефоска: Одговорноста за Охрид да го загуби статусот за заштита од УНЕСКО е на сите нас

Ана Василевска
За да одговориме на препораките и барањата на центарот за заштита на свесткото култрно наследство од УНЕСКО, одговорноста мора да ја понесеме сите, рече министерката
Култура

Стефоска за резултатите од конкурсот: Распределени се 11 милион евра,селекција од рекордни 6352 проекти

Ана Василевска
Со вонреден напор и под голем притисок кон Комисиите, успеавме да ги селектираме најдобрите проекти за кои единствен критериум беше квалитетот, рече министерката за култура
Видео Култура

(ВИДЕО) Расправа на директорот фискултурец со актерите од Струмица: Можам да ја водам институцијата, имам дипломи

Ана Василевска
Доволно сум компетентен да ја водам институцијата НУЦК „Антон Панов“, имам менаџерски сертификати и на оваа тема нема причина да се дебатира, вели новоназначениот директор