seksualno nasilstvo

Македонија

Двајца возрасни и малолетник сексуално злоставувале 14-годишно девојче

А1он
Струшката полиција денеска привела три лица поради сомневање за полов напад врз малолетничка, помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени
Свет

Единаесет француски бискупи обвинети за сексуално насилство

А1он
Единаесет поранешни или актуелни француски бискупи се обвинети за сексуално насилство, вклучително и поранешниот бискуп од Бордо, кој признал дека нападнал малолетник пред 35 години,
Магазин

Продолжуваат обвинувањата за сексуално насилство кон глумецот Арми Хамер

А1он
Првата жена која го обвини глумецот Арми Хамер за сексуално насилство, а која претходно претпочиташе да остане анонимна, излезе во јавноста со своето име. Се
Македонија

(ВИДЕО) Актерките за сексуалното насилство: дел од професијата е понекогаш да сме голи, тоа не смее никој да го злоупотреби

Ана Василевска
Четири наши глумици од разни генерации застанаа во одбрана на жртвите на сексуалното насилство и ги поддржаа колешките од регионот, кои, по случајот со актерката
Македонија

Владата апелира правосудството брзо и одлучно да реагира на насилството врз жените

А1он
Согласно обврската на институциите да застанат во заштита на жените и девојките, Владата ги повикува обвинителството и судот да постапуваат брзо, одлучно и професионално и
Магазин

Светски познатиот диџеј и миленик на македонската публика, Дерик Меј, обвинет за сексуално малтретирање

А1он
Еден од најпознатите светски техно диџеи и легенда на електронската музичка сцена, се соочува со обвинувања од повеќе жени, кои велат дека се однесувал недолично
Свет

Во Ватикан почна судење против двајца свештеници за сексуално злоставување дете

А1он
Во Кривичниот суд во Ватикан денеска почна судски процес против двајца свештеници, од кои едниот е обвинет за сексуално злоставување на момче кое и помагало
Регион

Протестени маршеви во Албанија против сексуалното насилство

А1он
Под мотото „За украденото детство“ доцна попладнево во Тирана, Драч и Валона, се одржаа протестни маршеви на кои учествува илјадници граѓани, главно жени заедно со
Свет

Во Полска објавен список на 255 жртви од сексуални злоставувања од свештеници

Приватна фондација во Полска објави список со 255 случаи на сексуално злоставување на деца, од страна на католички свештеници, што е најново во низата на