nasilstvo vrz zeni

Македонија

Поп ѕвездите во поддршка на кампањата за ставање крај на насилството врз жени и девојчиња

А1он
Во рамки на кампањата „16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња“, македонски поп ѕвезди лансираа песна за поддршка на ставањето крај на насилството.
Македонија

Не молчи, не дозволувај да бидеш жртва – им порачува на жените Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост

А1он
Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ ги охрабрува жртвите да не молчат и да го пријават семејното насилство. Тие од 2002
Македонија

Фетаи: Актуелниот Кривичен Законик не нуди многу за заштита од насилство врз жените

А1он
Кога се во прашање жените, актуелниот Кривичен Законик не нуди многу за заштита од насилство врз жените, истакна јавната обвинителка Фатиме Фетаи на стручно научна
Македонија

Владата апелира правосудството брзо и одлучно да реагира на насилството врз жените

А1он
Согласно обврската на институциите да застанат во заштита на жените и девојките, Владата ги повикува обвинителството и судот да постапуваат брзо, одлучно и професионално и
Македонија

Собранието го донесе дополнетиот закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство

А1он
Собранието на денешната 32. седница со консензус го донесе дополнетиот Предлог на закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство. Исто
Македонија

Пратениците расправаа за дополнетиот предлог-закон за спречување насилство врз жените и семејно насилство

А1он
Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 32. седница, дебатираа за дополнетиот Предлог-закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство, во
Македонија

Заев: Ние мажите не смееме да бидеме неми сведоци на насилството врз жените

А1он
Гласот и силата на мажите треба да бидат насочени кон искоренување на домашно насилство, сексуалното вознемирување, силување, присилен брак и сите други форми на родово
Македонија

Ковид-кризата го зголеми бројот на жртви на семејно насилство, вели Филипче

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на онлајн трибината „Молкот не е решение”, организирана од Форумот на жени на СДСМ вечерва посочи дека насилството врз жените,
Македонија

Шахпаска: Законот за заштита од насилство врз жените и семејното насилство е во собраниска процедура

А1он
Министерката за труд и социјална политика јагода Шахпаска вечерва на трибината „Молкот не е решение“ посветена на активизмот против насилството врз жените и семејното насилство
Македонија

Женска слободна зона со герила акција го одбележа Денот за борба против насилство врз жените

А1он
Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни простори го одбележа 25