nasilstvo vrz zeni

Македонија

Мрежата против насилство врз жените бара итно расчистување на двата последни случаја на фемицид

А1он
Два фемицида за неполни две недели се знак дека системот потфрла во справувањето со семејното и родово базираното насилство, реагира Национална мрежа против насилство врз
Македонија

Дали „Остани дома“ е сигурно за сите: нема зголемени јавувања на СОС-сигналите, жртвите срамежливо пријавуваат насилство

Ана Василевска
Јавувањата на бесплатната телефонска линија на СОС-сигналот 141700 од националната мрежа за помош при семејно насилство за време на месеците од карантинот не се зголемени
Македонија

По две години и шест месеци затвор за двајцата насилници од Штип кои натепаа девојка

Кристијан Ландов
На двајцата штипјани кои брутално натепаа девојка, а притоа ја навредуваа и омаловажуваа, судот им изрече казна затвор од две години и шест месеци. Пресудата
Македонија

Двајцата насилници ја признаа вината за навредите и тепањето на 21-годишната штипјанка

А1он
Двете момчиња кои навредуваа и тепаа 21-годишна девојка во влез на станбена зграда, а насилството го снимале на мобилниот телефон денеска пред судот изразиле каење
Македонија

Одложено судењето на двајцата насилници од Штип

А1он
Посебните мерки против ширењето на коронавирусот го одложи судскиот процес против двајцата штипјани кои во јануари навредуваа и тепаа девојка во влез на станбена зграда.
Македонија

Почна судењето за двајцата штипјани кои тепаа девојка во влез на станбена зграда

А1он
Почна судењето во Основниот суд во Штип за двајцата штипјани кои во јануари тепале девојка во влез на станбена зграда. Двајцата се товарат за сторено
Македонија

Штипјаните кои брутално претепаа девојка ќе останат во полициска станица 24 часа

А1он
Двајцата штипјани кои навредувале и претепале 21-годишна девојка среде бел ден во влез на станбена зграда, а целиот случај го снимиле на мобилен, по што
Македонија

Нападнатата девојка дава исказ во полиција, ќе добие психо-социјален третман

Габриела Димковиќ-Мишевска
Девојката од Штип, која беше претепана од страна на двајца насилници кои во меѓувреме беа уапсени, во моментов е во полициска станица и дава исказ.